Stretnutie s Irenou Brežnou 19. júna v Brne

Vernisáž výstavy Druhý život fotografky Iren Stehli

Srdečne pozývame na vernisáž Druhý život fotografky Iren Stehli. Na podujatí, ktoré sa venuje téme okupácie Československa a následnej vlne emigrácie, vystúpi aj švajčiarsko-slovenská spisovateľka Irena Brežná. Hovoriť bude o svojej skúsenosti emigrácie v roku 1968 a viacdomosti, ktorá sa pre ňu stala zdrojom nevšedných postrehov o spoločnosti na Východe i Západe. Autorka prečíta zo svojej najnovšej knihy Postrehy emigrantky, ktorá prináša výber esejí, próz a reportáži z rokov 1981 až 2017.

KEDY: utorok 19. júna o 18.00

KDE: Dům umění, Galerie Jaroslava Krále, Malinovského nám. 2, Brno

Iren Sterli predstaví portrétne fotografie 25 osobností, ktoré po roku 1968 emigrovali do Švajčiarska. Sprievodné texty umožnia nahliadnuť hlbšie do jednotlivých príbehov a otvoria rozličné otázky: Ako po päťdesiatich rokoch od emigrácie vnímajú svoju identitu ľudia, ktorí si za svoj druhý domov zvolili Švajčiarsko? Ako sa vyvíjali ich osudy? Aký vzťah majú k svojej pôvodnej vlasti?

Výstavu pripravilo Švajčiarske veľvyslanectvo v ČR pri príležitosti 50. výročia Pražskej jari.

 
Postrehy emigrantky: Texty v tomto výbere, ktorý je už šiestou autorkinou knihou vychádzajúcou v slovenčine, vznikali v rozpätí rokov 1981 až 2017. Prinášajú rozmanité témy prepojené premýšľavo esejistickým, hravo poetickým a zároveň reportážne konkrétnym uvažovaním o zneužívaní, ale aj o (sveto)občianskom využívaní moci, o strachu z inakosti a vytváraní spoločenstva, o lžiach a ideáloch, o odstupe a blízkosti, o spolužití či jednoducho o jedinečnosti života – v Československu, Rusku, Guinei, Čečensku, vo Švajčiarsku, na Slovensku...
 
 
 
 
 
 
Viac informácií o podujatí nájdete TU.
 
***
1581      1582
 
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Finančne prispela Pro Helvetia, Schweizer Kulturstiftung. 
Ako citovať tento článok:

red. Stretnutie s Irenou Brežnou 19. júna v Brne In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 14/06/2018. Získané 31/05/2020 - 11:29. Dostupné na http://aspekt.sk/node/2968