Život v dobe post-interrupčnej

Dystopia

Píše sa rok 2028 a zákon o úplnej ochrane žien pred interrupciou platí na Slovensku už päť rokov. Interrupcia je povolená len v prípadoch, keď je preukázateľne ohrozený život ženy a po absolvovaní povinnej konzultácie v poradni Flóra života. Genetické vyšetrenie z buniek plodovej vody zakázali pred rokom, aby sa tak predišlo žiadostiam o interrupciu z dôvodu vážneho poškodenia plodu.

Počet úmrtí žien v dôsledku nelegálnej interrupcie stúpol – štatistiky uvádzajú 147 mŕtvych žien na 100 000 živonarodených detí. Vývoj je podobný ako v Rumunsku za Ceausescovej vlády, hoci tam boli interrupcie povolené nielen v prípade ohrozenia života ženy, ale aj pri otehotnení v dôsledku incestu a znásilnenia, pri deformácii plodu a u žien so štyrmi a viac deťmi. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie má Slovensko tretí najvyšší počet úmrtí žien v dôsledku porušenia reprodukčných práv v Európe a v rebríčku sa umiestnilo za Poľskom a Maďarskom.

Dnes otvorili novú ženskú väznicu v Levoči. Tá v Nitre-Chrenovej už kapacitne nestačila po tom, čo narástol počet žien odsúdených za podstúpenie nelegálnej interrupcie. Nové nápravnovýchovné zariadenie pre trestankyne je vybavené aj materskou škôlkou, keďže väčšina odsúdených žien už má jedno alebo dve deti. Výskum jednej prešovskej univerzity ukázal, že medzi ženami je 5 až 8 percent takých, ktoré potratili spontánne. Medicínsky však nebolo možné dokázať, že nešlo o dôsledok nelegálneho potratu. Podobné prípady sú bežné aj v iných krajinách, napríklad v El Salvadore alebo Chile.

V Leviciach vyšetrujú už druhú vraždu gynekologičky z nemenovaného súkromného zariadenia jednodňovej chirurgie, ktorá vykonala umelé prerušenie tehotenstva. Lekárka tak patrí k desiatkam ďalších obetí, ktoré zomreli v dôsledku antipotratového terorizmu. Útoky na gynekologičky a gynekológov, personál a budovy zdravotníckych zariadení sa rozšírili v Leviciach po tom, čo starosta oficiálne vyhlásil mesto za pro-life. Týmto sa stali Levice desiatym mestom na Slovensku, kde sa celoplošne uplatňuje výhrada svedomia, podobne ako vo Verone od roku 2018.

Rakúske ministerstvo zdravotníctva informovalo slovenské úrady o počte žien, ktoré u nich požiadali o interrupciu. Keď pripočítame zákroky poskytnuté Slovenkám v Českej republike, ide o približne 7 000 žien ročne. O rovnakých údajoch sa hovorilo aj v prípade Írska pred tým, ako tam v roku 2018 zlegalizovali interrupcie.

Rada pre morálnu reklamu zakázala bilbordovú kampaň zobrazujúcu mŕtve ženy, ktoré vykrvácali v dôsledku interrupčných zákrokov vykonaných svojpomocne alebo šarlatánmi. Odvolala sa pritom na obdobne neetickú reklamu, ktorá znázorňovala nedonosené plody.

Národná kriminálna agentúra vzdala boj proti nákupu nelegálnych piluliek Mifepristone a Misoprostol na vyvolanie medicínskeho potratu. Tabletky, ktoré podľa Svetovej zdravotníckej organizácie patria medzi základné lieky, sa u nás nakupujú nelegálne cez internet alebo v zahraničí. Organizácia womenonweb potvrdila, že ročne dostávajú asi 5 000 žiadostí o zaslanie tabletiek na Slovensko. „Nemôžeme vypnúť internet alebo prehľadávať všetky ženy na letiskách, či neprenášajú tabletky,“ vyhlásila ministerka vnútra.

Tohtoročná vianočná zbierka Úsmev ako dar pre nechcené deti sa bude konať pod záštitou Ľudovej strany Naše plodné Slovensko. S hlavným príhovorom vystúpi predseda parlamentu Rodin Aliančák, na pódiu ho bude sprevádzať jeho početná rodina.

Únia kresťanských mnohodetných žien žiada Ministerstvo pre tradičnú rodinu o zvýšenie príspevku na vazektómiu pre rodiny s viac ako siedmimi deťmi. Ministerstvo váha, pretože pôrodnosť klesla na 0,7 dieťaťa na ženu a sociálny systém kolabuje, pretože nemá kto prispievať na dôchodky.

Ako citovať tento článok:

red. Život v dobe post-interrupčnej In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 02/12/2018. Získané 19/04/2024 - 20:46. Dostupné na http://aspekt.sk/node/3012