Do parlamentu dnes dorazí tisíc variech za rešpektovanie reprodukčných práv

Tlačová správa iniciatívy Nebudeme ticho

Dnes 25. septembra o 14.00 dorazí do parlamentu tisíc variech za rešpektovanie reprodukčných práv. Poslankyne a poslanci totiž majú začať rokovať o zákone, ktorý sa snaží obmedziť prístup žien k bezpečnej interrupcii. Viac ako 1000 variech panvíc, lopárov a iného domáceho náčinia priniesli ľudia minulý týždeň pred budovu Národnej rady SR alebo symbolicky poslali z iných miest vrátane Košíc, Popradu, Liptovského Mikuláša, Banskej Bystrice a Prahy. Aktivistky z iniciatívy Nebudeme ticho ich dnes odovzdajú do podateľne parlamentu a pošlú do rokovacej miestnosti.

„Sme na prahu ekonomickej krízy, ktorej dosah nepoznáme. Čelíme druhej vlne pandémie, ktorá už na jar odhalila, že naša spoločnosť stojí na často neviditeľnej a neplatenej alebo slabo platenej práci žien. Lenže vás nezaujíma, ako žijeme. Zaujíma vás len, či rodíme,“ odkazujú ženy poslankyniam a poslancom. Na veľkú priepasť medzi problémami, s ktorými sa ľudia stretávajú v každodennom živote, a tým, čím sa zaoberá parlament, dlhodobo upozorňujeme. Asi tretina ľudí má problém vykryť neočakávané výdavky a každý desiaty človek čelí problémom s nedoplatkami na hypotéke, nájomnom, energiách či na splátkach nákupov alebo pôžičiek. Každé piate dieťa žije na hranici chudoby. Chudobou sú ohrozené najmä jednorodičovské rodiny a rodiny, ktoré majú malé deti alebo viac detí. Chudoba predstavuje pre ženy jednu z prekážok pri odchode z násilných vzťahov.

Hoci sa aktuálny návrh z dielne OĽANO prezentuje ako sociálna pomoc, samotný obsah tomu nezodpovedá. Ako upozornilo 60 mimovládnych organizácií a iniciatív zo Slovenska, jednorazové príspevky navrhované v zákone nemôžu nahrádzať systémové zlepšovanie podmienok pre život a sociálna situácia rodín sa nemôže riešiť prostredníctvom zmien v zákone o interrupciách.

Na nebezpečný obsah návrhu upozornili aj zahraničné ľudskoprávne a lekárske organizácie a inštitúcie. „Predložený návrh zákona navrhuje množstvo opatrení, ktoré sú v rozpore s vedecky overenými zdravotníckymi štandardmi, ako aj s najlepšími osvedčenými postupmi poskytovania bezpečnej interrupčnej starostlivosti,“ uviedla Medzinárodná federácia pre gynekológiu a pôrodníctvo v liste pre poslankyne a poslancov. Na problémy návrhu upozornila aj komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatović a v liste vyzvala poslankyne a poslancov, aby návrh zákona odmietli a zdržali sa akýchkoľvek ďalších pokusov obmedziť prístup k bezpečnej a legálnej interrupcii.

Problematické piliere zákona, na ktoré medzinárodné aj slovenské organizácie  upozornili, nemení ani pozmeňovací návrh, ktorý predložila poslankyňa Záborská a jej spolupredkladateľky do NR SR. Preto je v záujme všetkých žien, dievčat, ostatných ľudí, ktorých by sa obmedzenia týkali, rodín a celej spoločnosti daný legislatívny návrh úplne odmietnuť a namiesto ďalších snáh o obmedzovanie ľudských práv žien sústrediť pozornosť na zlepšovanie životných podmienok na Slovensku.

Iniciatíva Nebudeme ticho (ASPEKT, Možnosť voľby, Povstanie pokračuje)

 

 

Varecha sa môže javiť ako symbol submisívnosti a úslužnosti. Lenže varecha je nedocenená. Tak ako starostlivosť. Varecha sa dokáže vzbúriť, urobiť neporiadok. Varecha je nebezpečná.

A my sme tu, aby sme spoločne uvažovali o nových významoch pre to, čo sa bežne považuje za samozrejmé a nedôležité. Ako prítomnosť, telá a práca žien.

V tomto – občas sa zdá až nekonečnom – zápase za sexuálne a reprodukčné práva totiž vytvárame viac než len zákony, pochody a príhovory. Vždy si nanovo, každý a každá pre seba, ale aj takto spoločne vytvárame predstavy o tom, v akej spoločnosti chceme žiť.

#nebudemeticho #buducnostjevarecha

 

Foto: Dorota Holubová

Ako citovať tento článok:

red. Do parlamentu dnes dorazí tisíc variech za rešpektovanie reprodukčných práv In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 25/09/2020. Získané 29/03/2024 - 08:23. Dostupné na http://aspekt.sk/node/3264