56, či?

10,50 €
Autorský preklad románu
Preložila: 
Alexandra Salmela

Autorka slovenského pôvodu žijúca vo Fínsku Alexandra Salmela napísala epizodickú prózu 56, či? pôvodne vo fínčine, rovnako ako predchádzajúce romány 27 čiže Smrť robí umelca a Antihrdina, ktoré sa v slovenskom preklade dostali do finále ceny Anasoft litera.

 

 

2141

Pod úsečným názvom sa tentoraz skrývajú krátke texty a textové fragmenty rôznych štýlov. V každom z nich sa Ja prevteľuje do inej podoby – Táto žena, Penelope, Jane, Salome... či Pandora. Autorský preklad do slovenčiny z fínčiny nanovo skúma rozmanitosť jazykového výrazu i vizuálne stránky textu. Prelína sa tu smutné a úsmevné, nízke a vysoké, poetické a prízemné, dojímavé a uštipačné, tragické a ironické. Proces písania knihy sledoval reálne plynutie roka, ktorý okrem osobných katastrof postihla i globálna pandémia: Čo týždeň, to text, a ešte dačo navyše.

Grafické spracovanie a ilustrácie: Kristína Soboň

 

Pozrite si ukážku z knihy.

 

***

2135

Preklad knihy vo forme štipendia a jej vydanie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

2136

This work has been published with the financial support of FILI – Finnish Literature Exchange.

 

 

* Paulína vyje a omieľa, že umrie, že umrie. Samozrejme, že na druhý deň vstane z mŕtvych a bude robiť všetky tie veci, ktoré majú vo zvyku robiť osamelé perlorodky.

 

* Zabiť, povedal náhodný okoloidúci, chlap ako hora. Ak by bolo poruke niečo, čím vtáka praštiť, pretiahol by ho po gebuli a bolo by po paráde. Dáky zdvihák alebo páčidlo. Šofér nemal. Čajka čučala v jame na ceste a trepotala krídlom, druhé mala vykrútené do neprirodzenej polohy, ukazovala ním na nebo. Obor prinútil mladého otvoriť kufor auta, domáhal sa vražedného nástroja. Nina sa k nim nenápadne prisunula. Mladý šemotil čosi o Slobode zvierat a linke proti krutosti a vytiahol mobil. Nine spadol kameň zo srdca, chlapi na seba vezmú zodpovednosť. Vyriešia problém. Všetko sa dá do poriadku, ona s dieťaťom môže ísť domov. Však čo by tu už zmohla. Dieťa stálo na mieste ako priklincované. Čajka sa, naopak, vzchopila, potácala sa naspäť doprostred vozovky, kde pokračovala v narušovaní plynulosti premávky.

 

Number of pages: 
224
ISBN číslo: 
978-80-8151-104-2 (2024)
Common Price: 
13.50 €
Price in ASPEKT: 
10.50 €