Irena Brežná a Zuzana Homolová hovoria o emigrácii

Na otváracom podujatí festivalu [fjúžn] sa stretne speváčka Zuzana Homolová so spisovateľkou Irenou Brežnou. Každá sa venuje inej forme umenia, spája ich však minimálne jedno - skúsenosti s emigráciou. Aj o nich budú hovoriť na otvorení Týždňa nových menšín.

Zuzana Homolová načrie do svojej hudobnej tvorby a publiku zahrá aj zaspieva. Irena Brežná predstaví svoj pripravovaný román Herzlich Wilkommen. Kniha vyjde v nemčine na jar 2012, na čítaní sa zoznámime s úryvkom v slovenskom preklade.

KEDY: vo štvrtok 28. apríla 2011 o 17.00
KDE: divadlo Meteorit, Čulenova 3, Bratislava

Zuzana Homolová
Encyklopédia jazzu a modernej populárnej hudby (SUPRAPHON, Praha 1990) uvádza, že „Zuzana Homolová patrí k najvýznamnejším slovenským pesničkárom (pozn. ASPEKTU určite aj pesničkárkam). Jej tvorba sa vyznačuje lyrickosťou, poetickosťou, silnými väzbami s domácou folklórnou tradíciou, s dôrazom na interpretačnú subtílnosť."

Keď Zuzane Homolovej vyšla prvá malá platňa (opus) s dvoma balami, zdalo sa, že jej talent nájde uplatnenie, lenže v tej dobe sa osudy mnohých riadili inou logikou. Popri práci s deťmi a mládežou na výtvarnom odbore ZUŠ vystupovala hlavne v študentských kluboch v Čechách a na Slovensku a na prvý album si počkala 16 rokov. V 70. rokoch bola členkou pražského pesničkárskeho združenia ŠAFRÁN (Merta, Hutka, Třešňák, Voňková, Burian, Dědeček a ďalší), ktoré po represiách po Charte 77 zaniklo. V 80. rokoch spoluúčinkovala s bratislavským pesničkárskym združením Slnovrat.

Jej zatiaľ posledný album Tvojej duši zahynúť nedám vyšiel v roku 2005 (Slnkorekords), producentsky sa na ňom podieľal Dano Salontay a Samo Smetana. Účinkujú na ňom aj ďalší muzikanti ako Maťko Zajko, Ajdži Sabo, Oskar Rósza, Marián Varga, Juraj Korec, Edy Portella a i. Album získal výročnú cenu Aurel Hudobnej Akadémie za rok 2005.

Irena Brežná
Narodila sa v roku 1950 v Bratislave, detstvo prežila v Trenčíne. V roku 1968 emigrovala s rodičmi do Švajčiarska, kde odvtedy žije a pracuje. Študovala slavistiku, filozofiu a psychológiu na Univerzite v Bazileji. Pracovala ako psychologička, prekladateľka a tlmočníčka z ruštiny do nemčiny, koordinátorka v Amnesty International a vojnová reportérka. Realizovala a podporovala rôzne humanitné a ženské projekty, napríklad v Guinei, Rusku, Čečensku a na Slovensku.

Píše po nemecky, za svoje publicistické a literárne texty získala viacero ocenení. Je stálou prispievateľkou niekoľkých švajčiarskych a nemeckých novín a časopisov, napríklad Neue Zürcher Zeitung, Freitag, WDR. V nemčine publikovala viacero kníh, o. i. zbierku esejí a literárnych reportáží z východnej a strednej Európy pod názvom Die Sammlerin der Seelen (Zberateľka duší; Aufbau Verlag, Berlín 2003) a román Die beste aller Wellten (Edition Ebersbach, 2008; v slovenčine vyšiel pod názvom Na slepačích krídlach). Na jar 2012 vyjde jej nový román Herzlich Willkommen (Srdečne vítame).

Okrem časopiseckých textov jej v slovenskom preklade vyšla v roku 1992 próza Psoriáza, moja láska (Archa, 1992). V Knižnej edícii ASPEKT jej v roku 2005 vyšla kniha próz, esejí a publicistických článkov Tekutý fetiš a v roku 2007 román Na slepačích krídlach (2. vydanie v roku 2010). Práve sa pripravuje zbierka reportáží a esejí Janíkova rodná dedina.

Ako citovať tento článok:

red. Irena Brežná a Zuzana Homolová hovoria o emigrácii In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 07/08/2011. Získané 07/12/2019 - 04:29. Dostupné na http://aspekt.sk/node/408