LGBT témy na webe ASPEKTU

Na webových stránkach ASPEKTU aspekt.sk a archiv.aspekt.sk si môžete prečítať rôzne články o LGBT identitách, ako aj texty, ktoré politiku identít problematizujú.

Bacha na (tieto) lesby!
„Na komikse poteší mnoho vecí. Dala by sa parafrázovať popiska sprevádzajúca názov vydavateľstva LePress, ktorá hovorí - ´konečně knížky pro lesby´ a povedať - ´konečne práve tento komiks o lesbách´!“ Píše Ľubica Kobová o komikse Alison Bechdel Lesby k pohledání.

Správa o ne/plnení odporúčaní výboru CEDAW
Publikácia predstavuje aktuálnu situáciu v dvanástich oblastiach života spoločnosti v kontexte odporúčaní výboru a pre každú oblasť navrhuje konkrétne kroky, ktoré treba uskutočniť na zlepšenie situácie žien vystavených diskriminácii a na predchádzanie diskriminácie.

Modrofúzov mobil a únos lesbickej mafie
Už takmer archívny rozhovor Jany Cvikovej s prozaičkou Katrin Kremmler. Stále dobrý a zaujímavý.

Keď lesby nedávajú „bye-bye“
„Kategória lesbickosti to s textami v tejto knihe, ich myšlienkami a otázkami, ktoré nastoľujú, rozhodne nebude mať ľahké. Veď koľkokrát a v koľkých obmenách sa len v tejto antológii objavila otázka: Čo je to lesba?“ Píše Lenka Krištofová v recenzii na knihu Lesby-by-by.

Homosexuálne a lesbické symboly v lesbickej komunite v Budapešti
Vyberáme z publikácie Lesby-by-by: Aspekty politiky identít článok Rity Béres-Deák.

Radikálne lesby: Žena vzťahujúca sa k žene
Program prvého večera Druhého kongresu za zjednotenie žien, usporiadaného v máji roku 1970 v New Yorku, narušila neplánovaná udalosť. Počas prezentácie dramatickej skupiny z Burning City, ktorú sledovalo približne štyristo feministických aktivistiek, sa poslucháreň náhle ponorila do tmy. Keď sa svetlá znovu rozžali, stálo pred nimi asi dvadsať žien v tričkách s nápisom Lavender Menaceii.

Rozhovor Romany Schlesinger s Hanou Fábry
„Konečne som začala žiť spokojne, slobodne a vyrovnane sama so sebou, so svojím okolím, v nových sociálnych a partnerských väzbách, bez ´povinného´ krytia v nenapĺňajúcich heterosexuálnych vzťahoch, bez pretvárky a neskutočne zúfalého dvojitého života,“ hovorí Hana Fábry.

Altera hľadá nástupkyňu
Rozhovor Zuzany Maďarovej s Paulou Jójárt.

Politika bytia v koži LGBT (Poznámky z čítania)
„Veď my nie sme homofóbna spoločnosť, pomyslí si príslušník či príslušníčka heterosexuálnej väčšiny. Za to, čo robia a ako žijú, ´ich´ kedysi zatvárali do väzenia, ´my´ ich predsa tolerujeme,“ píše Martina Rundesová v recenzii publikáciu Triangel: homosexualita – spoločnosť – politika.

V skutočnosti je nič
„Napriek povestnej severskej uzavretosti sa v tejto antológii hovorí otvorene o témach, o ktorých sa v našich literárnych kruhoch zatiaľ skôr mlčí (bisexualita, rasové útoky, coming out atď.),“ uvádza Eva Tomkuliaková v recenzii na knihu Ve skutečnosti je díra.

Našťastie to bolo dievča
„Chcem písať o láske, chcem písať o samote, o tom, aké je to byť človekom, byť ženou... Narodila som sa v malej nemocnici v Tokiu. Mama vraví, že si pamätá na dve veci. Na myš, ktorá behala po dlážke, čo pokladala za dobré znamenie. Na ošetrovateľku, ktorá sa nad ňou skláňala a ospravedlňujúco šepkala: ´Bohužiaľ, je to dievča. Neoznámite to manželovi radšej sama?´“ Marcela Spiššáková v recenzii na knihu Premena.

 

Súvisiace odkazy: 
Ako citovať tento článok:

red. LGBT témy na webe ASPEKTU In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 08/06/2012. Získané 24/06/2021 - 19:56. Dostupné na http://aspekt.sk/node/893