Ako sme žili v rokoch normalizácie v pezinskej radnici

Pozývame na stretnutie so sociologičkou Oľgou Gyárfášovou a knižnou novinkou z ASPEKTU.

Podujatie moderuje Veronika Šikulová.

 

KEDY: pondelok 15. 4. 2024, 19.00

KDE: Radnica, M. R. Štefánika 1, Pezinok

 

2128

Sociologička Oľga Gyárfášová predstaví knižnú novinku Ako sme žili v rokoch normalizácie. Rozhovory s aktérkami spoločenstva vzdoru (ASPEKT, 2023), v ktorej pomocou rozhovorov s desiatimi ženami, ktoré boli súčasťou alternatívneho opozičného spoločenstva v rokoch normalizácie v Bratislave a prostredníctvom ich príbehov máme možnosť nazrieť do sveta, v ktorom sa Štátna bezpečnosť usilovala získať kontrolu nad ich životmi. Dozvedáme sa, ako politickému režimu tieto ženy vzdorovali, akú rolu pre ne zohrávala sieť rodinných, kamarátskych aj vzdialenejších vzťahov, ale aj priestor pre seba. V spomienkach otvárajú témy emigrácie, rodiny, prípravy samizdatov, väznenia, vypočúvania, spoločenstva blízkych ľudí, osobnej slobody a mnoho iných.

Oľga Gyárfášová - prednáša na Ústave európskych štúdií a medzinárodných vzťahov ÚEŠMV). V rokoch 2015 - 2020 tento Ústav viedla. Vyštudovala sociológiu na FiF UK, doktorandské štúdium a habilitáciu obhájila v odbore politológia. Výskumne sa venuje najmä voličskému správaniu, politickej kultúre, verejnej mienke, právam menšín a rodovým štúdiám, ako aj analýzam populizmu a pravicového extrémizmu. Je autorkou, spoluautorkou a spolueditorkou desiatok odborných publikácií.

Je členkou redakčnej rady časopisu Sociológia; Správnej rady Inštitútu pre verejné otázky; v rokoch 2012-2017 bola členkou Atestačnej komisie Sociologického ústavu AV ČR.

 

Počet miest je obmedzený. Rezervácie sa prijímajú na tel. 033/6414009 alebo e-mailom na radnica@radnica.com. Vstup je zdarma.

 

2129

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
 

 

Ako citovať tento článok:

red. Ako sme žili v rokoch normalizácie v pezinskej radnici In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 11/04/2024. Získané 17/07/2024 - 11:41. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/ako-sme-zili-v-rokoch-normalizacie-v-pezinskej-radnici