Leto ako z knižky
Leto tento rok naberá iný, literárny aspekt. Doprajte si chvíľu pre seba a raz týždenne si prečítajte literárne chuťovky z Knižnej edície ASPEKT. Čakajú na vás autorky zo Slovenska aj zahraničia, romány, poviedky aj poézia. Pripravila ASPEKT v spolupráci s portálom zenyvmeste.sk.
Irena Brežná: Nevďačná cudzin(k)a
O emigrácii sa v súčasnosti hovorí veľa a takmer všade. Aké to ale vlastne je opustiť domov, blízkych a vydať sa do neznáma? A potom privykať novej reči, novej krajine a každodennosti... Nevďačná cudzin(k)a (ASPEKT 2016) vypovedá o skúsenosti Ireny Brežnej s vlastnou emigráciou i o osudoch súčasných migrantiek a migrantov. Tento román s dvojznačným názvom predstavuje vyvrcholenie autorkinej literárne originálnej, obsahovo humornej a zároveň premýšľavej práce s osobným a kolektívnym smútkom. Brežná zaň získala Literárnu cenu Švajčiarskej konfederácie a bol preložený do viacerých jazykov. Román bol na Slovensku ocenený Cenou Dominika Tatarku a ašpiruje aj na literárnu cenu Anasoft litera, o ktorej sa rozhodne už septembri. (Ukážka)
Jana Juráňová: Nevybavená záležitosť
Z predchádzajúcej spomienkovej knihy – rozhovoru s Agnešou Kalinovou Mojich 7 životov – si spisovateľka Jana Juráňová odniesla viacero načatých príbehov. Jeden z nich sa stal inšpiráciou pre prózu Nevybavená záležitosť (ASPEKT 2013), ktorá sa dostala aj do finálovej desiatky prestížnej literárnej ceny Anasoft litera. (Ukážka)
Märta Tikkanen: Mužov nemožno znásilniť
Hlavná postava knihy švédsko-fínskej spisovateľky Märty Tikkanen Mužov nemožno znásilniť (ASPEKT) snová svojský plán. Knihovníčka Tova sa po traumatickej skúsenosti rozhodne pomstiť. A potom zažije šok. A ešte jeden. Úsporný prvoplánový príbeh oceňovanej autorky má hlboké podložie – núti zamyslieť sa nad vecami, ktoré by mali fungovať inak. Kniha vyšla v preklade Jarmily Cihovej. (Ukážka)
Uršuľa Kovalyk: Červené topánky
Ďaleko od zrakov iných, na dne skrine či na najvrchnejšej poličke schovávame svoje tajomstvá, túžby, divoké spomienky či neľahké chvíle. Na niekoré chceme úplne zabudnúť, iné občas, keď sa nikto nepozerá, vyťahujeme.
O tajomstve červených topánok píše slovenská spisovateľka Uršuľa Kovalyk v poviedke, ktorá je súčasťou knižky Travesty šou (ASPEKT 2005). Prináša v nej originálne postrehy, nečakané zápletky, jasný postoj k životu, ženám a ich osudom. Irónia, hravosť a neľútostný pohľad, to sú charakteristické znaky krátkych próz Uršule Kovalyk. (Ukážka)
Erdős Virág: Moja vina a iné
Niektoré knižky sa čítajú pohodlne a trošku lenivo, iné nás nútia vyjsť zo zabehaných chodníčkov nášho premýšľania o svete. Práve k takýmto textom patrí aj kniha poézie a prózy známej maďarskej autorky Erdős Virág s názvom Moja vina a iné. Ide o prvý preklad Erdős Virág do slovenčiny, hoci v Maďarsku jej už vyšlo viac ako desať kníh poézie a prózy. Autorka v nich reaguje na súčasné spoločenské problémy, o jednej z najnovších napokon sama povedala, že kniha „dopomohla kolektívnemu zahanbeniu“. Erdős Virág je v Maďarsku veľmi populárna, viaceré jej básne priam zľudoveli, napĺňajú sály, zhudobnené vychádzajú na zvukových nosičoch. Jej texty sa vyznačujú hravosťou a grotesknou autorskou sebareflexiou. (Ukážka)
Jaroslava Blažková: Happyendy
Spomínate si, kedy ste naposledy písali list? Spisovateľka Jaroslava Blažková ich napísala trinásť. Trinásť prozaických zastavení z Kanady adresovaných priateľke E. tvorí knižku Happyendy (ASPEKT 2007). Autorka ich písala v období, keď sa starala o manžela – Dušičku, Vtáčika, Chudáčika, ktorého postihla mŕtvica. Ľútosť alebo sebaľútosť by ste však v knižke hľadali márne. Naopak, autorku život baví a na každej knižnej strane ukazuje, prečo by mohol baviť aj nás. (Ukážka)
Jana Juráňová: Hodinu po saune je žena najkrajšia
Poznáte tú túžbu po chvíľke pokoja, ďaleko od všetkých? M. ju hľadá pravidelne vo štvrtok v saune, samozrejme „natajnáša“. Prečítajte si, ako odoláva dobiedzaniu každodennej reality a jedného zatúlaného mužského tela. Ukážka je z poviedky Hodinu po saune je žena najkrajšia slovenskej spisovateľky Jany Juráňovej. Vyšla v zbierke smutnosmiešnych poviedok Lásky nebeské (ASPEKT 2010), ktorá sa dostala aj do finálovej desiatky prestížnej literárnej ceny Anasoft litera. (Ukážka)
Marianne Grabrucker: Typické dievča?
Ako prvý ponúkame úryvok z knižky nemeckej autorky Marianne Grabrucker s názvom Typické dievča? (ASPEKT 2006, preklad Jana Cviková). Počas prvých troch rokov života svojej dcéry si tento denník písala mama, ktorej záležalo na tom, aby jej dcéra dostala v živote pestrejšie možnosti, než len byť „dobrým a pekným dievčatkom“. Marianne Grabrucker podrobne zapisovala príhody a situácie, ktoré zažívala s Hankou, ako aj reakcie svoje, Hankine a bližšieho i širšieho okolia. Jej denník je dodnes významným zdrojom poznania o rodovo špecifickej výchove detí. (Ukážka)
red. Leto ako z knižky In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 10/07/2016. Získané 11/10/2024 - 14:54. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/leto-ako-z-knizky