Literárny, filmový, diskusný V-Day v Banskej Bystrici

Bábkové divadlo na Rázcestí a Štúdio T.W.I.G.A. pozývajú na večer venovaný láske, hormónom šťastia a všetkým milovaným ženám. Alebo teda večer venovaný skutočnosti a mýtom, ktoré obklopujú mnohé plody lásky aj slovenské mamy.

KEDY: 14. februára 2020, 19.00 hod.

KDE: Bábkové divadlo na Rázcestí, Skuteckého 14, Banská Bystrica

Bábkové divadlo na Rázcestí a Štúdio T.W.I.G.A. sa dlhodobo aktívne hlásia k podpore medzinárodnej kampane V-Day za skončenie rodovo podmieneného násilia páchaného na ženách a dievčatách. Hnutie V-Day si za svoj „day“ symbolicky zvolilo 14. február, deň sladkého valentínskeho sviatku. Na Rázcestí sa tak už niekoľko rokov slávi (anti)valentín.

Program tohtoročného V-DAY sa skladá z troch častí: scénického čítania, premietania filmu a diskusie.  

1. Vagína monológy (scénické čítanie)
Čítanie zo svetoznámeho diela spisovateľky, aktivistky a umelkyne Eve Ensler, ktoré v roku 1998 odštartovalo kampaň V-Day. Z knihy čítajú bystrické ženy a aktívne mamy: Martina Cítenyi, Diana Javorčíková, Veronika Zelinová

2. Medzi nami (film)
Dokumentárny film režisérky Zuzany Límovej, ktorý v čase vzniku vyvolal rozruch ohľadom pôrodníckej praxe na Slovensku:

Vraj je to najšťastnejší deň v živote ženy. V slovenských pôrodniciach sa však radosti materstva môžu ľahko premeniť na nočnú moru. Izolované od svojich blízkych sa ženy stretávajú s prísnym režimom, osamelosťou, ale aj rôznymi formami násilia. Dokumentárny film Medzi nami (Before I Met You) je exkurziou na miesta, kde sa zázrak zrodenia stal len bežnou rutinou a každý, vrátane pôrodných asistentiek a lekárov, podlieha absurdným pravidlám platným už desiatky rokov. Svedectvá tých, ktoré v sebe našli odvahu prehovoriť, dopĺňajú zábery zachytené počas všedných dní v štátnej pôrodnici. Situačné rozhovory s personálom odkrývajú temnú stránku zdravotníctva, kde sú rutina a medikácia dôležitejšie než ľudská dôstojnosť.(Z anotácie k filmu)

 

 

3. Diskusia
Diskusia s právničkou Jankou Debrecéniovou (Občan, demokracia a zodpovednosť), režisérkou filmu Medzi nami Zuzanou Límovou a publikom o viditeľnom, ale stále normalizovanom násilí a rôznych iných formách porušovania ľudských práv žien v pôrodniciach.   

 

Podujatie sa koná v spolupráci so združením Občan, demokracia a zodpovednosť a občianskym združením Ženské kruhyVýťažok z večera organizátorky venujú OZ Ženské kruhy, ktoré sa venujú právam žien a poukazujú na pretrvávajúcu škodlivú zdravotnícku prax v pôrodniciach.

Príloha: 
Ako citovať tento článok:

red. Literárny, filmový, diskusný V-Day v Banskej Bystrici In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 12/02/2020. Získané 29/11/2022 - 22:01. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/literarny-filmovy-diskusny-v-day-v-banskej-bystrici