Nemocnice nemôžu uplatňovať výhradu svedomia
Výhrada svedomia a reprodukčné zdravie
Michal Kliment, gynekológ, národný koordinátor programu Svetovej zdravotníckej organizácie
„Všetky gynekologicko-pôrodnícke kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave náhle prestali vykonávať umelé prerušenia tehotnosti. (...)
Absurdnosť slovenskej situácie treba vnímať aj v súčasných útokoch na sexuálnu výchovu a antikoncepciu, ako aj na odstraňovanie sociálnych bariér k metódam plánovaného rodičovstva pre marginalizované skupiny vrátane rómskych žien. Doterajší vývoj u nás viedol k tomu, že medzinárodné organizácie vrátane WTO považujú Slovensko za krajinu s najvyšším rizikom vývoja k nebezpečným - ilegálnym potratom.
Medzinárodná federácia gynekológov a pôrodníkov má svoj program na prevenciu ilegálnych potratov založený na štyroch pilieroch: na zachovaní legálneho statusu bezpečného vykonania umelého prerušenia tehotnosti, na prevencii jeho potreby vzdelávaním mládeže formou sexuálnej výchovy, na zabezpečení dostupnosti služieb a prostriedkov regulácie plodnosti a na sociálnych opatreniach, ktoré redukujú bariéry v dostupnosti služieb a prostriedkov pre marginalizované skupiny."
Celý článok vyšiel v dennníku Pravda 28. januára 2011.
Nenápadné okliešťovanie možnosti voľby
Adriana Mesochoritisová, expertka pre oblasť ľudských práv žien, organizácia Možnosť voľby
„Ak si niekto uplatní výhradu vo svedomí a rozhodne sa nevykonávať interrupcie, má na to plné právo. Štát je však povinný zabezpečiť, aby uplatňovaním určitého práva jednotlivca alebo skupiny neboli dotknuté práva iných. Ide o jeho základnú povinnosť a základný prísľub demokracie... že budeme chránení všetci a všetky."
Celý článok vyšiel v dennníku Pravda 2. februára 2011.
Taliban v akcii
Peter Javůrek, komentátor
„Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik vraj na zasadnutí vlády 'vysvetlil' situáciu okolo štátnych nemocníc, ktoré odrazu prestali vykonávať interrupcie z iných ako zdravotných dôvodov. Tým vysvetlením malo byť uistenie, že on osobne nič také lekárom nenariadil. No a vo štvrtok bratislavská Univerzitná nemocnica slávnostne oznámila, že interrupcie vykonávať bude. Takže môžeme byť spokojní? Sotva. Čo príde nabudúce?"
Celý článok vyšiel v dennníku Pravda 2. februára 2011.
Je možné v Poľsku diskutovať o interrupciách?
Feminizmy pre začiatočníčky. Aspekty zrodu rodového diskurzu na Slovensku
Švédska asociácia pre sexuálnu výchovu - Kontroverzné termíny
Komisia OSN pre ľudské práva stanovila právo žien na prístup k legálnym interrupciám
OZ Možnosť voľby: Podávam sťažnosť na kampaň „Právo na život“
Mimovládne organizácie pripomienkovali program sexuálneho a reprodukčného zdravia
Možnosť voľby. Aspekty práv a zodpovednosti
Rodový infobalíček 2/2005 (pdf, 1009 kB)
red. Nemocnice nemôžu uplatňovať výhradu svedomia In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 28/07/2011. Získané 12/09/2024 - 09:06. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/nemocnice-nemozu-uplatnovat-vyhradu-svedomia