Nesmiete žiť medzi nami

Zisťujem, že sa tu už v tejto krajine necítim ako predtým. Nie, nikto ma neohrozuje. Ale keby ma niekto ohrozoval, nikto by ma nebránil.

Keby o mne niekto vyhlásil, že sa nesmiem dotknúť dieťaťa, že som homoloby, že som mor? Keby povedali, že som špina, ktorú treba vytlačiť preč? Keby im na to kývol predseda vlády? Keby na to kývol aj prezident, ktorého som volila? Keby na to tomu prezidentovi kývli aj nezávislé noviny, ktoré som si predplatila?

Čo by som tak asi robila? Ostalo by mi samej vykrikovať, kto v skutočnosti som, že nikomu neškodím, že som spôsobilá vychovávať deti, áno, ak chcete, tak len tie, čo by nikto nechcel, ale že žiadne ale nikomu nechcem ukradnúť, to určite nie. To by som mohla hovoriť a písať a dokazovať, a iste by to niekto aj uverejnil, veď je demokracia, mohla by som si aj založiť blog alebo spustiť vlastný web, dokonca zbierať cezeň podpisy. To by som všetko mohla, ale povedzte mi – načo vlastne? Kto by ma počúval? Ani mňa samu by to nebavilo. A potom – čo už by to bolo za život.

To je práve ten omyl, priatelia. Neocitli sme sa uprostred sporu dvoch znepriatelených občianskych iniciatív. Nestoja proti sebe LGBT združenia a Aliancia za rodinu, ako to chcú inscenovať médiá. Nie sú zápoliace družstvá, ale ľudia, do ktorých sa v týchto dňoch na Slovensku dá kopnúť, a je tu plno zapálených aktivistov, ktorí v čoraz väčšom počte prichádzajú na to, že sú k tomu povolaní priamo od Boha. Z nejakého psychologického dôvodu býva taká úloha aj veľmi príjemná. Isteže nechcú žiadnych homosexuálov zabiť – netreba byť hysterickí, chcú len, aby tu bol poriadok, len upratať, len zamiesť ako odpadky.

A všetci ostatní? Najprv tú snahu registrovali len sporadicky, ako hru, bizarnosť, folklór, potom krútili hlavou, a nakoniec, skôr či neskôr, keď hra trvá a už prestáva byť hrou, si povedia, že na tej škodlivosti homosexuálov niečo bude.

 

Celú esej Marty Frišovej čítajte na: salon.eu.sk

Ako citovať tento článok:

red. Nesmiete žiť medzi nami In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 03/02/2015. Získané 16/07/2024 - 22:21. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/nesmiete-zit-medzi-nami