Prvá aspektovská kniha: Príbeh lásky storočia Märty Tikkanen

25 rokov Knižnej edície ASPEKT

Kniha fínskej autorky píšucej po švédsky Märty Tikkanen Príbeh lásky storočia (1996) bola prvou z Knižnej edície ASPEKT. V tiráži sa dočítame, že na jej vydanie finančne prispela nadácia Frauen Anstiftung, Pro Helvetia Ost-West a Finnish Literature Information Centre. Táto informácia obsahuje kus 25-ročnej histórie Knižnej edície ASPEKT.

Od vzniku feministickej organizácie ASPEKT nás podporovala nemecká feministická nadácia Frauen Anstiftung, prepojená so stranou zelených v Nemecku (neskôr sa stala súčasťou Nadácie Heinricha Bölla). V nadácii sme našli veľa priateliek, chápavých a dobrých poslucháčok našich postsocialistických problémov, príbehov a tráum. Tieto ženy nás potom sprevádzali na ceste tŕnistým prostredím mizogýnnej a sexistickej strednej Európy, postsocialistického Československa a nacionalisticky šmrncnutej, samostatnej Slovenskej republiky. Nebyť priateliek z Nemecka, dnes by sme žiadne výročia založenia čohokoľvek feministického neoslavovali. Heidi Burmeister, Sonja Schelper, Saša Lienau – to je len pár mien z mnohých.

Švajčiarska nadácia Pro Helvetia sa uprostred 90. rokov rozhodla podporiť na Slovensku významné kultúrne projekty, ktoré mali potenciál otvoriť nové priestory a obzory. S úžasom a nadšením sme zistili, že medzi ne bude patriť aj naša knižná edícia. A tak vďaka bohemistke Susanne Roth pôsobiacej v tom čase aj v Bratislave sme sa mohli pustiť do pre nás v tom čase nepredstaviteľne náročného projektu, v ktorom pokračujeme už štvrťstoročie.

Časopis Aspekt, ktorý vychádzal od roku 1993, nám pod rukami prekypoval a pretekal od začiatku. Po troch rokoch sa z neho začali vylievať texty a knižná edícia sa zrodila práve zavčasu, aby mohla zachytiť výsledky našich opuletných literárnych chúťok.
A tak vznikla pre nás vtedy „ružová edícia“ nadizajnovaná Janou Sapákovou pod našim veselým vedením. Ružová ako podvratnícka reakcia na vtedy tak čudne chápanú „ženskú“ literatúru. Ešte sme to prisladili obrázkami výšiviek, veď tvorivosť žien, nie?

 

 

Prvá kniha – Príbeh lásky storočia – bola jednou z tých, čo pôvodne vyšli aj v časopise, konkrétne v čísle 2/1995, v skrátenej verzii a s predslovom Mily Haugovej, ktorá knihu prebásnila (zo švédčiny preložila Jarmila Cihová). 

 

 

Märta Tikkanen: Príbeh lásky storočia
(úryvok)

Na začiatku to vyzerá krásne
priam závratne a nepochopiteľne
krásne
že napriek všetkému sú aj takí čo vidia
za veci
čo vedia
a rozumejú

Ale potom je všetko
ešte ťažšie

Potom sa vynorí otázka:
Prečo neodídeš?

Tisíckrát som už
chcela odísť

ak toto opíjanie nebude
posledné
tak odídem

ak jeho zúrivosť zasiahne aj deti
tak odídem
ak začne ešte aj
klamať
tak odídem

ak niekedy na mňa zdvihne ruku
tak odídem

ak to už deti nebudú
môcť vydržať
vtedy budem musieť

Všetko to sa stalo a predsa som neodišla

Prečo?

 

V čísle časopisu Aspekt 3/1997 vyšiel Rozhovor Aspektu s Märtou Tikkanen. Prečítať si ho môžete aj v publikácii Rozhovory ASPEKTU, ktorú sme vydali v roku 1998. Nech sa páči, ochutnávka:

 

MT: Keď som tie texty, tie básne písala, nikdy som neuvažovala o ich publikovaní. Písala som si ich len pre seba. Písala som ich preto, lebo som nevedela, čo mám robiť, aby som to celé prežila. Nikdy som ani nepomyslela - čestné slovo, že nie - na to, že by som ich mohla niekedy uverejniť.

Napísala som ich asi tak v priebehu dvoch rokov. Začala som v roku 1975. V lete v roku 1977 mi z ničoho nič zatelefonovala priateľka a poprosila ma, či by som neprišla na besedu do kultúrneho centra v Helsinkách, pretože tam má na konferencii asi tristo sociálnych pracovníkov a pracovníčok zo Švédska, ktorým vopred sľúbila stretnutie s istým fínskym spisovateľom. Ten však neprišiel a ani doma ho nezohnala, navyše, keď mu zavolala domov a jeho žena povedala, že ho už dva týždne nevidela a ani ho viac nechce vidieť, priateľka pochopila, že musí zohnať niekoho iného a obrátila sa na mňa. Povedala som si, že na stretnutie vezmem tie básne. Sú to napokon ľudia pracujúci v sociálnej sfére a okrem toho, vrátia sa naspäť do Švédska a už ich nikdy neuvidím. A tak som ich tam prečítala.

Oni mi potom kládli rôzne otázky, pretože, ako viete, manžel bol vo Fínsku a v celej Škandinávii veľmi známy, napísal viacero kníh a písal aj o alkoholizme. Pýtali sa ma napríklad, ako môžem tolerovať to, čo on píše o ženách. Povedala som im, že nebudem hovoriť o jeho knihách, že to sú jeho knihy a nie moje, ale že im môžem prečítať niečo, čo som napísala ja. Tak som im to prečítala, oni sa zasa na niečo pýtali, ja som niečo prečítala, až som im prečítala vlastne celú túto knižku. Diskutovala som s nimi veľmi dlho, boli na všetko veľmi zvedaví, zaujímali sa o tie problémy. A napokon sa ma opýtali, kedy kniha vyjde. Odpovedala som, že sa nechystám vydať ju a oni mi povedali, že ju samozrejme musím vydať.

 

Celý rozhovor, ktorý sme k výročiu Knižnej edície ASPEKT vybrali a redakčne upravili, si môžete prečítať TU.

 

Märta Tikkanen v roku 1997 prišla na naše pozvanie do Bratislavy. Na stretnutí ju uviedla Jana Juráňová, zo slovenského prekladu knihy Príbeh lásky storočia čítala Ingrid Hrubaničová. V publiku vpredu vidieť aj prekladateľku Jarmilu Cihovú, niekdajšiu redaktorku časopisu Aspekt Evu Jenčíkovú a vzadu Janu Cvikovú. Na prezentáciu máme krásne spomienky, ktoré si môžeme kedykoľvek oživiť vďaka fotografiám Kataríny Marenčinovej: 

 

 

Märta Tikkanen: Príbeh lásky storočia
(úryvok)

Žena alkoholika
je vždy tá
čo je na vine
môže robiť čokoľvek

ak rozumie a chápe
a odpúšťa
a zakrýva veci
a drží príbuzných v patričnej vzdialenosti
a tíši deti
a obdivuje
a utešuje
a verí a verí a verí
a dúfa

tak je to namyslená suka
ktorá je vždy tak odporne dokonalá
a úžasná
všemohúca
presvedčená že môže hory prenášať
a odpustiť každý hriech
Dobrý Bože
človeku je na grcanie
keď vidí jej žiariacu tvár

Ak modliká a prosí
a schováva fľašky
a vylieva z nich polovičku cez okno
a do kvetináčov
a odmieta klamať príbuzným
a tvrdiť znova kolegom že je to
žalúdočná chrípka
a tvári sa že je hluchá
keď päťstodeväťdesiatykrát
počuje story o nešťastnom detstve
a nezabudnuteľnej vojne
a žiarlivých kolegoch
potom je to nebezpečná ženská
pomstychtivá intrigánka
a môžete sa staviť
že keď ide do tuhého
je práve ona
pôvodkyňou
všetkých spiknutí
a klebiet a ohováračských kampaní
(...)

 

Príbeh lásky storočia si môžete požičať v knižnici ASPEKTU. Knihu Mužov nemožno znásilniť si stále môžete objednať na www.aspekt.sk. V časopisoch Aspekt nájdete úryvky z ďalších kníh Märty Tikkanen. Príjemné čítanie.

 

Kúpou každej aspektovskej knihy podporujete vydávanie ďalších dobrých titulov. Našu ďalšiu prácu môžete podporiť aj pravidelným alebo jednorazovým darom TU.

Príloha: 
Ako citovať tento článok:

red. Prvá aspektovská kniha: Príbeh lásky storočia Märty Tikkanen In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 25/11/2021. Získané 28/01/2023 - 08:39. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/prva-aspektovska-kniha-pribeh-lasky-storocia-maerty-tikkanen