Reality snov: príbehy, emócie, irónie

Nič o vás neviem, čo máte nové? Pýta sa matka s očami upretými na televíznu obrazovku. A vy viete, že odpoveď nebude nikdy dosť dobrá na to, aby ju skutočne chcela počuť.

Spisovateľka a autorka divadelnej hry Reality snov Jana Juráňová rozohráva mediálnu hru v (o) rodine, ktorú tvorí matka, jej dve dcéry a sestra Božka. Vzťahy medzi ženami, ich vzájomná komunikácia, povedané i zamlčané veci sú jednou z tém novej divadelnej hry, ktorú režijne spracovala režisérka a riaditeľka Bábkového divadla na Rázcestí v Banskej Bystrici Iveta Škripková. Druhú líniu, ktorá od tej prvej nie je oddeliteľná ani jasne odlíšiteľná, tvorí mediálna realita, filmy, seriály, správy či politické diskusie. Manželstvá Šehrezád, budúce prvé dámy a Veľké Sestry sa stretávajú v malom byte osamelej matky. Robia jej spoločnosť a chránia ju pred každodennou realitou. Ponúkajú pohľad na život všetkých možných (ne)známych, aby ju ochránili pred tým vlastným. Zabezpečujú akú-takú istotu, že obľúbený seriál dnes v telke zase pôjde, keď už nie je isté ani to, či sa jej dcéry nerozvedú. Dcéry zatiaľ chodia mame variť, upratovať, nakupovať a skrývať pred ňou svoje životy. Najmä manželstvá, ktoré sa z „happyendov" zmenili na „neverending stories" o domácich prácach či zachraňovaní manželov.

Inscenácia Reality snov otvorila divadelnú sezónu Bábkového divadla na Rázcestí. Hlavnú postavu matky stvárnila hosťujúca herečka martinského divadla Jana Oľhová, trojpostavu (kňaz, manžel 1 a manžel 2) si zahral tiež hosťujúci herec a autor hudby Daniel Heriban (v alternácii s Jurajom Smutným). V úlohách dcér sa predstavili Marianna Mackurová a Nina Müller, maminu sestru Božku stvárnila Mária Šamajová. Herečky sa pohybujú na scéne, ktorú Miriam Struhárová upravila tak, že dokáže na malom priestore hravo prepojiť mediálny a „skutočný“ priestor. Scéna presviedča, že pred televíznymi obrazovkami sa nedá ukryť a že aj naše životy môžu byť pre niekoho iba (ne)zvládnutou reality šou.

Jana Juráňová písala Reality snov na mieru pre Bábkové divadlo na Rázcestí a možno aj preto herečkám padli úlohy ako uliate. Celá hra zase padne do lona publika, ktorého sa nenútene pýta, čo vlastne vie o „ženách farmárov“, čo o svojich dcérach a čo o sebe.

 

Inscenácia Reality snov mala premiéru v nedeľu 18. 9. 2011.

 

Skrátená verzia textu vyšla v denníku Pravda 21. 9. 2011.

Ako citovať tento článok:

red. Reality snov: príbehy, emócie, irónie In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 22/09/2011. Získané 18/07/2024 - 06:08. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/reality-snov-pribehy-emocie-ironie