Ružovou na hnedú!!! Antifašistická čítanka

 

Práve ste vstúpili do virtuálnej antifašistickej čítanky s názvom Ružovou na hnedú!!! Vitajte :)

 

Kde ste?

Antifašistická čítanka je virtuálny svet, v ktorom sa schovávajú feministické a antifašistické dobrodružstvá a príbehy. Objavíte ich tak, že pri prechádzke čítankou budete zbierať ružové znaky. Každý ružový znak je portál, ktorý vás prenesie v čase a priestore, rovno do nejakej knižky, života zaujímavej osobnosti alebo do témy, ktorá by vás v súčasnosti určite nemala obísť. Za každý pozbieraný znak sa vám pripočíta antifaskóre, prostredníctvom ktorého si môžete skontrolovať, koľko ste už toho prečítali a či už je z vás feministická antifahviezda.

 

Čo tu nájdete?

Čítanku tvoria štyri virtuálne miestnosti. Každá z nich otvára jednu otázku a naznačuje, čo sa v danej miestnosti dočítate a čo v nej uvidíte. Na vašej ružovej dobrodružnej ceste sa budete pýtať:

  • Čo má feminizmus spoločné s antifašizmom? (miestnosť 1)
  • Ako sa vyrovnať s minulosťou? (miestnosť 2)
  • Ako rozpoznať súčasný fašizmus? (miestnosť 3)
  • Čo so strachom z rozmanitosti? (miestnosť 4)

 

Prečo sa to tu ružovie?

Mnoho ľudí si myslí, že ružová je ňuňuňu. My to vidíme trochu inak. Názvom čítanky Ružovou na hnedú!!! nadväzujeme na odkaz kanadskej spisovateľky Margaret Atwood (v súčasnosti známej najmä vďaka seriálu na motívy rovnomenného románu Príbeh služobníčky), podľa ktorej: „Ružová má zapôsobiť tak, že nepriateľ ochabne, bude miernejší, zrejme práve preto obliekajú do ružovej dievčatká. Čudujem sa, že na to ešte armádni odborníci neprišli.“ (Nevesta zbojníčka, ASPEKT 1998) Dávame jej za pravdu, obliekame si ružové uniformy a vyťahujeme jednu z najmocnejších zbraní – kvalitnú literatúru, ktorú teraz nájdete v antifašistickej čítanke. Opätovne siahame po kľúčových textoch Knižnej edície ASPEKT, ktorá začala vychádzať v roku 1996 a už vtedy sme ju provokatívne nazvali „ružová edícia“. Knihy mali spočiatku naozaj ružové obálky, lebo ružová je dobrá, má potenciál a nie je žiadne ňuňuňu. Ružová knižná edícia a názov čítanky Ružovou na hnedú!!! sa teda usilujú nabúravať stereotyp spojený s „jemnou“ ružovou prisudzovanou dievčatám a princeznám.

 

Prečo antifašistická čítanka?

Už dlho a rôznymi spôsobmi upozorňujeme na nebezpečné nenávistné tendencie v spoločnosti nielen na Slovensku. Hoci sa do centra verejnej diskusie dostali až po zvolení fašistickej strany do parlamentu v roku 2016, usídľujú sa tu už dlho, prejavujú sa rôzne a sú namierené proti viacerým skupinám obyvateľstva. Nečinne sa tomu nebudeme prizerať ani ďalej, a preto otvárame ružovú antifašistickú čítanku ASPEKTU. Vstúpte do nej, skáčte s nami,* čítajte, premýšľajte a diskutujte za spoločnosť bez násilia a fašizmu.

 

Od koho je antifašistická čítanka?

Antifašistickú čítanku pripravuje vzdelávacia a publikačná organizácia ASPEKT. Je to prvá feministická organizácia na Slovensku, ktorá sa oficiálne zaregistrovala v roku 1993. Odvtedy robíme toto a ešte viac:

Vizuálne a virtuálne antifašistickú čítanku pripravila výtvarníčka Lucia Mendelová.

 

* Veď viete, ako to je: „Kto neskáče s nami, skáče proti nám :)“ (Stará Blašková, 2018)

 
Ako citovať tento článok:

red. Ružovou na hnedú!!! Antifašistická čítanka In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 25/03/2018. Získané 14/06/2024 - 01:46. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/ruzovou-na-hnedu-antifasisticka-citanka-0