Slepačie krídla Ireny Brežnej na divadelných doskách

Detská hrdinka Jana z románu Na slepačích krídlach oceňovanej autorky Ireny Brežnej to dotiahla až na divadelné dosky. Rovnomennú inscenáciu Bratislavského bábkového divadla si môžete pozrieť na Malej scéne STU v Bratislave.


KEDY: utorok 7. júna o 11.00

            štvrtok 9. júna o 11.00 a 18.00

KDE: Divadlo Malá scéna STU, Dostojevského rad 7, Bratislava

Divadelnú adaptáciu románu Na slepačích krídlach v preklade Jany Cvikovej pripravila a režírovala Katarína Aulitisová. Výtvarnej stránky sa ujala Markéta Plachá, hudbu skomponovala Lucia Chuťková.

Ako uvádza Bratislavské bábkové divadlo: „Inscenácia rozpráva príbeh o dospievajúcom dievčati, ktoré vyrastá v socialistickom Československu. Päťdesiate roky sú plné budovateľského nadšenia, no i strachu, paranoje a neslobody. Jana pochádza z buržoázneho prostredia, no veľmi sa túži zaradiť medzi obyčajné proletárske rodiny. Túži byť vzornou občiankou a pionierkou a hanbí sa za meštiacke prežitky svojej rodiny. Jedného dňa Jane zmizne mama. Nikto jej nevysvetlí kam a prečo. Jana odvtedy žije v neznesiteľnej neistote a obavách.“

Ak vás lákajú literárne obrazy a obrázky, pozrite si aj komiksové spracovanie románu Na slepačích krídlach. Výtvarníčka Lucia Mendelová svojsky prečítala knižku Ireny Brežnej a nakreslila jej komiksovú myšlienkovú mapu. Pozýva nás, aby sme spolu s ňou putovali týmto výnimočným literárnym textom a zároveň ho čítali po svojom.

O Irene Brežnej

Po nemecky píšuca spisovateľka a publicistka slovenského pôvodu Irena Brežná sa narodila v roku 1950 v Bratislave a detstvo prežila v Trenčíne. Príchod dospelosti pre ňu znamenal vytrhnutie z materinskej reči v dôsledku emigrácie. Učila sa poznávať svet novým jazykom a práve tento údiv z novoty, ktorá vzniká vďaka jazykovému stvárneniu skúsenosti, je jednou z najvýraznejších čŕt jej písania. Vo svojej knihe filtruje spomienky na detstvo cez poučene naivistický pohľad, rafinovane zarámovaný kontextom životnej skúsenosti zrelej ženy, ktorej nechýba zmysel pre humor, ba až satiru.

Prečítajte si aj o ďalšom úspešnom románe Ireny Brežnej s dvojznačným názvom Nevďačná cudzin(k)a. Autorka zaň získala Literárnu cenu Švajčiarskej konfederácie. V slovenčine bol román ocenený Cenou Dominika Tatarku a ašpiruje aj na ďalšiu literárnu cenu Anasoft litera.

Ako citovať tento článok:

red. Slepačie krídla Ireny Brežnej na divadelných doskách In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 25/05/2016. Získané 24/06/2024 - 05:17. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/slepacie-kridla-ireny-breznej-na-divadelnych-doskach