Ústav pamäti národa odporúča knihy ASPEKTU

red.

Knižky ASPEKTU, ktoré sú podľa Ústavu pamäti národa „umeleckou výpoveďou o dobe neslobody":

Irena Brežná: Na slepačích krídlach

Mozaikový román Na slepačích krídlach je už treťou knihou Ireny Brežnej, ktorá vychádza v slovenčine (Psoriáza moja láska, 1992; Tekutý fetiš, 2005). Prostredníctvom detskej hrdinky Jany, ktorej mama „zmizla" vo väzení, oživuje spoločenskú atmosféru rokov päťdesiatych, ale i fantazijný čas detstva plný veľkých pocitov a činov.

Slavenka Drakulić: Myš v Múzeu komunizmu a iné životy pod psa

Myš, pes a mačka rozprávajú tri príbehy, ktoré nepatria k tomu najhrôzostrašnejšiemu, čo sa v tejto časti sveta počas komunistickej totality udialo. A predsa prinášajú momentky približujúce reálny socializmus nielen pamätníkom, ale najmä mladším generáciám.

Jana Juráňová: Orodovnice

Ružena, Klára, Elena, mama. A jedna rodinná oslava, kde je takmer všetko inak. Alebo je všetko práveže tak. A jeden pohreb na konci. Ženské postavy Jany Juráňovej sa nemôžu sťažovať na to, že by zanikali v Žene, ktorú nielen literatúra tak často ťahá za nohy. Ženy sú orodovnice. Alebo kradnú mužov iným ženám, alebo sú krkom, čo hýbe hlavou, i keď veľmi dobre vieme, že je ľahšie pohnúť čímkoľvek iným než takou hlavou. No a tie ostatné sú orodovnice.

Ako citovať tento článok:

red. Ústav pamäti národa odporúča knihy ASPEKTU In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 28/07/2011. Získané 16/07/2024 - 22:28. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/ustav-pamaeti-naroda-odporuca-knihy-aspektu-0