V-day v aspektovských knihách

„Ja tiež nemám nič proti mužom, kým mi nezačnú obchytkávať zadok.“ „Láska je v patriarchálnej kultúre spojená s vedomím vlastníctva, s paradigmami ovládania a podriadenosti.“ „... oči mal podliate krvou a namáhavo dýchal ako veľké besné zviera, ktoré sa pohybuje ťarbavo, ale zúrivo rozdáva údery.“

Čítajte úryvky z kníh Eleny Elekovej Morituri, bell hooks Feminizmus do vrecka a Slavenky Drakulić Obžalovaná, ktoré si môžete zakúpiť prostredníctvom on-line formuláru alebo osobne v ASPEKTE.

Elena Eleková: Morituri (úryvok)

„Liečiť by ich mali! A všetkých! Veď už nevedia, čo od rozkoše!“ Predpokladám, že hovorí o politikoch, a preto mu nevenujem pozornosť. Až keď sa vyjasní, že reč je o homosexuáloch, poznamenám: „To nie je diagnóza.“ Pozrie na mňa ponad okuliare aj Hedviga sa prekvapene obráti. Nestáva sa často, aby som vstupovala do akéhokoľvek rozhovoru.
„Aby bolo jasno, ja proti nim nič nemám, kým mi vo vlaku nezačnú obchytkávať zadok!“ zdôrazní neurológ.
Preložím štós chorobopisov na stôl: „Ja tiež nemám nič proti mužom, kým mi nezačnú obchytkávať zadok.“
Hedviga sa rozchichoce. Doktor na mňa hľadí, sánka mu visí z pántov. Potom sa bez slova zohne k svojim písačkám, ale po chvíli mu to aj tak nedá.
„No a čo poviete na to, že manželstvo už nemá byť výhradne zväzok muža a ženy? Tak to sa už môže oženiť aj kôň a sliepka vydať, nie?“
Tí sa ženili a vydávali aj doteraz, nabehne mi, ale tentoraz sa zdržím komentára. Doktor sa ešte chvíľu pohoršuje nad porušením posvätnosti manželského zväzku a rodiny.
Hedvigu to už očividne otravuje, lebo nakoniec poznamená: „Pán doktor, ja som rozvedená a občas, poviem vám rovno, sa mi zdá, že by sa mi lepšie žilo s nejakou kamarátkou ako s mužom.“
Doktor sa po chvíľke zhrozenia rozhodne ukončiť svoje kázanie so slovami, že ženy sú dnes zbabelé, že sa už nevedia obetovať. Možno má trochu pravdy. Nakoniec, v týchto otázkach majú takmer vždy všetci trochu pravdy, až sa zdá, že sa nadobro rozdrobila, ale napriek tomu sa tvária, že ju majú celú. Nateraz som spokojná, že nemusím riešiť nič z doktorových problémov. Ani sa pýtať, kde je pravda.

Knihu Morituri od autorky Eleny Elekovej si môžete zakúpiť prostredníctvom on-line formuláru alebo osobne v ASPEKTE.

 

bell hooks: Feminizmus do vrecka (úryvok)

Romantická láska v tej podobe, v akej prežíva v patriarchálnej kultúre, robí z ľudí neistých jednotlivcov, bezmocných a neschopných sebaovládania. Feministické teoretičky upozorňujú na to, že takáto predstava lásky slúži záujmom patriarchálnych mužov i žien. Podporuje predstavu, že človek môže v mene lásky urobiť čokoľvek: biť iných, obmedzovať ich v pohybe, dokonca ich aj zabiť a tvrdiť, že to bol „zločin z vášne“ a svoj skutok obhajovať slovami: „Tak veľmi som ju miloval, že som ju musel zabiť.“ Láska je v patriarchálnej kultúre spojená s vedomím vlastníctva, s paradigmami ovládania a podriadenosti, pričom sa predpokladá, že jedna osoba lásku dáva a tá druhá ju prijíma. V rámci patriarchátu sa heterosexistické väzby sformovali tak, že ženy ako predstaviteľky rodu, ktorý má bližšie k emóciám súvisiacim so starostlivosťou, majú lásku dávať, kým muži, ktorí majú bližšie k moci a sú náchylní na agresivitu, majú zabezpečovať ženy a ochraňovať ich. No v mnohých heterosexuálnych rodinách muži vôbec nereagujú na starostlivosť žien, ale správajú sa ako tyrani, ktorí zneužívajú moc a snažia sa ženy ovládať.

Knihu Feminizmus do vrecka od autorky bell hooks si môžete zakúpiť prostredníctvom on-line formuláru alebo osobne v ASPEKTE.
 

Slavenka Drakulić: Obžalovaná (úryvok)

Držala ocka za ruku, jedla krémeš, počasie bolo ešte teplé, letné. Jej krátka suknička sa na bruchu už trochu napínala, no ešte nič, aspoň v tú chvíľu ani celý ten deň, neveštilo budúce nepríjemnosti. Šľahačka, ktorú oblizovala z lyžičky, bola pravá, nie umelá, akú ponúkajú dnes. Chuť šľahačky rozpúšťajúcej sa na jazyku jej pripadala ako prísľub lepšieho života. Teraz pôjde všetko iným smerom, odsťahuje sa od rodičov, aj keď len do malej izbičky, nebude už počúvať ich poznámky, lebo nič, čo robila, im nebolo dosť dobré.
Chvíľa pôžitku bola taká krátka.
Prirodzene, jej rodičia boli proti sobášu s „tým niktošom“, ako sa o ňom hneď vyjadrili, keď počuli, že môj otec je nemanželské dieťa upratovačky a že nemá ukončenú žiadnu školu. Snobi, vyhŕkla moja pekná matka. Ona im ukáže! Mama nerada rozprávala o tom, čo predchádzalo ich sobášu. Ako ju, keď im povedala, že je tehotná, zamkli v izbe, otec ju mlátil päsťami a mama jej držala ústa, aby susedia nepočuli jej krik. Ako ju mama celou silou kopla do brucha. Tej drobnej a chudej žene dodal nahromadený hnev neuveriteľnú silu. Ako si nám to len mohla urobiť, ako si sa opovážila! syčal otec ľadovým hlasom, oči mal podliate krvou a namáhavo dýchal ako veľké besné zviera, ktoré sa pohybuje ťarbavo, ale zúrivo rozdáva údery. Jeho ťažké buchnáty dopadali všade, na chrbát, na hlavu, na prsia. Nerozmýšľal, kam udrieť, rovnako ako matka. Bránila sa, hrýzla ich, trhala im vlasy, matke poškriabala tvár načerveno nalakovanými nechtami, ale v boji neboli rovnocennými partnermi, oni boli silnejší. Nakoniec sa podvolila ich krutosti, ostala ležať na zemi schúlená do klbka, jednou rukou si chránila hlavu a druhou brucho.
Potom mama v strachu, aby nezačala krvácať a neprišla o dieťa, preležala celé dni v izbe zbitá a posiata modrinami. Nešlo jej ani tak o dieťa, ešte si neuvedomovala, čo to vlastne znamená, mať dieťa. Ale nechcela, aby rodičia rozhodovali o jej živote. Možno by som aj bola šla na potrat, ale po tej bitke som sa rozhodla, že ťa porodím, priznala sa mi raz. Robila im napriek, porodila ma z trucu a neskôr to mnohokrát oľutovala. Ale rodičom nikdy nepriznala, že mali pravdu. Nebola som želané dieťa, bola som následok jej túžby pomstiť sa rodičom.

Knihu Obžalovaná od autorky Slavenky Draculić si môžete zakúpiť prostredníctvom on-line formuláru alebo osobne v ASPEKTE.
 

Ako citovať tento článok:

red. V-day v aspektovských knihách In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 10/02/2016. Získané 13/04/2024 - 13:29. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/v-day-v-aspektovskych-knihach