Večer venovaný spisovateľke Jaroslave Blažkovej

Srdečne pozývame na večer venovaný spomienke na výnimočnú spisovateľku Jaroslavu Blažkovú, ktorej knihy Nylonový mesiac, Môj skvelý brat Robinzon, Rozprávky z červenej ponožky, Happyendy, To decko je blázon a mnohé ďalšie sa stali súčasťou života celých čitateľských generácií.
1415
KEDY: štvrtok 28. septembra 2017 o 17.30
KDE: kníhkupectvo Panta Rhei, Poštová ulica, Bratislava

Číta: Zuzana Kronerová

Spomínajú: Kveta Dašková, Tomáš Janovic, Jana Juráňová, Andrej Stanček, Viktor Suchý, Pavel Vilikovský

Moderuje: Jana Cviková


Keď vo februári tohto roku prišla z Kanady správa od spisovateľkinho syna, že Jarka Blažková zomrela, pocity smútku sa striedali s úsmevnými spomienkami na múdru ženu, neskonale láskavú i hravú priateľku a spisovateľku, ktorú humor neopúšťal nielen v jej textoch pre deti a dospelých či v bežných rozhovoroch, ale ani v najťažších chvíľach. Vo svojom živote ich zažila veru nemálo, či už išlo o existenčné balansovanie pod nosom socialistickej a patriarchálnej cenzúry, emigráciu do Kanady v roku 1968 a následnú stratu jazyka aj spisovateľskej dráhy alebo o vlastné zdravotné problémy či odprevádzanie ťažko chorého manžela.

Emigrácia z nej urobila zakázanú autorku. Po roku 1989 bola rehabilitovaná a na Slovensko sa vracala jednak reedíciami svojej tvorby zo šesťdesiatych rokov, jednak začala znovu písať a publikovať, pričom spolupracovala s vydavateľstvami Q111 a ASPEKT. Vyšli nové knihy pre deti Minka a Pyžaminka (2003), Traja nebojsovia a duch Miguel (2003). Vychádzali nové knihy pre dospelých: Svadba v Káne Galijejskej (2001) spojila rozsiahlejšiu staršiu nepublikovanú prózu s timravovsky uchopenou témou ne/vydaja a nové poviedky z deväťdesiatych rokov. Autobiografické knihy Happyendy (2005) a To decko je blázon (2013) sa dostali do finále ceny Anasoft litera, za prvú z nich získala Cenu čitateľov SME.

Jaroslava Blažková (15. 11. 1933 Valašské Meziříčí, Československo – 20. 2. 2017 Guelph, Kanada) sa riadila presvedčením, že „v starobe človek potrebuje optimizmus, ak ju má prežiť“. Veríme, že jej tvorba ostane vďaka starým i novým čitateľským zážitkom živá. O svoje – nielen čitateľské – zážitky s Jarkou Blažkovou sa okrem spisovateľkinho syna Andreja Stančeka prídu podeliť herečka Zuzana Kronerová, spisovatelia Tomáš Janovic a Pavel Vilikovský, vydavateľky Kveta Dašková a Jana Juráňová, pomalý čitateľ a spisovateľ Viktor Suchý a v neposlednom rade Vy. Príďte si spolu s nami zaspomínať na nezabudnuteľnú autorku a práve tú jej knihu, ktorá Vás oslovila najviac.
 

V živote človek potrebuje optimizmus, ak ho má prežiť (nekrológ)

 

Foto: Peter Procházka

 

1416

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Ako citovať tento článok:

red. Večer venovaný spisovateľke Jaroslave Blažkovej In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 19/09/2017. Získané 24/07/2024 - 15:06. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/vecer-venovany-spisovatelke-jaroslave-blazkovej