Začína sa Filmový festival inakosti

968Deviaty ročník nesúťažného Filmového festivalu inakosti sa bude konať od 21. do 25. októbra v bratislavských kinách Lumiére a Kino Film Europe. Témou viacerých filmov je hľadanie rodiny a potreby zázemia. Festival poukazuje na to, že hodnoty ako láska, vernosť, spolupatričnosť či oddanosť sú kľúčové aj pre LGBTI ľudí. Prostredníctvom prehliadky filmov a sprievodného programu chce odbúravať stereotypné predstavy o LGBTI ľuďoch a predsudky voči nim a prispieť tak k skvalitneniu ich života, ako aj zmene celkovej spoločenskej atmosféry.

Symbolom tohtoročného festivalu sa stala videokazeta, ktorú možno vidieť v kinosálach, na plagátoch a iných propagačných materiáloch. „Zistilo sa, že medzi nami žijú teplé páry, ktoré si doma v škatuliach z nostalgie odkladajú videokazety zo spoločných dovoleniek, osláv, ako aj videokazety ťažko pozháňaných teplých filmov. VHS-ky sú akési archívy spomienok pre homo i hetero páry a ich rodiny. Hodiny nakrútených zážitkov, ktoré sa ťažko zhrnú pár slovami, hodiny radosti i smútku, hodiny vzájomnej pomoci a rodinného zázemia,“ uviedla riaditeľka festivalu Zita Hosszúová.

Festival prinesie na plátna kín filmy z Belgicka, Francúzska, Veľkej Británie, Švédska, Litvy, Bosny a Hercegoviny, Chorvátska, Čile a ďalších krajín. Diváčky a diváci sa môžu tešiť na najlepšie LGBTI tituly tohto roka, predpremiéru kontroverznej snímky Projekt 100 Love režiséra Gaspara Noého, ako aj belgicko-kanadský film Som tvoj režiséra Davida Lamberta o bizarnom vzťahu argentínskeho imigranta a jeho belgického „záchrancu“. Herec, ktorý stvárnil hlavnú postavu filmu, Nahuel Pérez Biscayar, získal cenu za najlepší mužský herecký výkon na MFF Karlovy Vary 2014.

Špecialitou tohtoročného festivalu sú aj filmy osobností o osobnostiach, ktorých súkromný život bol poznačený konfrontáciou s neheterosexualitou. Svoj pohľad na sovietskeho režiséra a génia svetovej kinematografie Sergeja Ejzenštejna predstaví Peter Greenway; predstaviteľ britskej queer kinematografie režisér Derek Jarman prispeje životopisným filmom o talianskom maliarovi Carravagiovi a britskom filozofovi Wittgensteinovi. Jarmanovu mini prehliadku uzavrie homoerotická vizualizácia a interpretácia Shakespearových milostných sonetov a dánsky dokumentárny film Fassbinder.

Okrem hlavného programu je pre návštevníčky a návštevníkov pripravený bohatý sprievodný program: infostánok s možnosťou porozprávať sa s transrodovými ľudmi o ich životoch, prednáška fínsko-švédskej spisovateľky a výtvarníčky Tove Jansson, workshopy o právach LGBTI ľudí, Noc filmových soundtrackov, party Homomat a afterparty.

Celý program s informáciami o filmoch a sprievodným programom si môžete pozrieť TU.

 
Ako citovať tento článok:

red. Začína sa Filmový festival inakosti In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 20/10/2015. Získané 18/07/2024 - 06:27. Dostupné na http://aspekt.sk/content/aspektin/zacina-sa-filmovy-festival-inakosti