Aspektovské ňjúvinky 1/2023

Aspektovská súťaž textov: majstrujte, domáhajte sa, žartujte * Jana Bodnárová v desiatke ceny Anasoft litera 2023 * Spomienka na Paulu Jójárt (1977 – 2023) * Hana Gregorová v podcaste TV JOJ: Páčilo sa mi, že bola papuľnatá * Vaše 2 percentá a iná podpora pre feministickú budúcnosť.

Prinášame ňjúvinky – informácie o novinkách na www.aspekt.sk: o zaujímavých článkoch vo webzine ASPEKTin, o nových knihách v knižnici ASPEKTU a o ďalších informáciách z našich webových rubrík aj ASPEKTovských priestorov.

*

Aspektovská súťaž textov: majstrujte, domáhajte sa, žartujte Vyhlasujeme súťaž textov zohľadňujúcich rodové a feministické prístupy. Zúčastniť sa môže ktokoľvek s príspevkom v rozsahu 2 až 10 normostrán. Môže ísť o beletristické útvary, odborné, popularizačné, komentujúce texty, rozhovory a pod. Úspešné texty spolu s vami redakčne upravíme, zverejníme vo webzine ASPEKTin a odmeníme knižnými publikáciami z Knižnej edície ASPEKT. Svoje príspevky posielajte na adresu administrativa@aspekt.sk do 15. apríla 2023. V predmete správy uveďte „ASPEKTin“. Tešíme sa na vašu tvorbu!

*

Jana Bodnárová v desiatke ceny Anasoft litera 2023 Máme veľkú radosť, že do tohoročnej desiatky literárnej ceny Anasoft litera odborná porota vybrala knihu Jany Bodnárovej Patchwork v bielej, ktorú sme vydali v minulom roku. Ako napísala vydavateľka Jana Cviková, aj v tento knihe je Bodnárovej „hlas jemne poetický a drsne krutý zároveň. Autorka zošíva útržky príbehov ľudí, ktorí sa napriek (či vďaka) svojej rôznorodosti stretávajú v blízkych vzťahoch vsadených do spoločného života v Československu druhej polovice 20. storočia.“ Tešíme sa aj z nominácie aspektovskej spriaznenej duše Duša Martinčoka s jeho debutovou zbierkou Niekto sa nájde (Zrejme 2022) a srdečne gratulujeme všetkým nominovaným autorkám a autorom.

*

Spomienka na Paulu Jójárt (1977 – 2023) Paula Jójárt bola naša priateľka – nesmierne otvorená a srdečná a zároveň zásadová. Kvírfeministka, aktivistka, výskumníčka, autorka... Paule vďačíme za prvú aspektovskú webovú stránku, podnetné články, nejedny náušnice, zaujímavé otázky, rodovo scitlivujúce metodiky, monitorovaciu oporu pri realizácii projektu ruzovyamodrysvet.sk, výbavičku pre mačky a mnohé iné. Paule skrátka ďakujeme za priateľstvo, odbornú aj aktivistickú feministickú spoluprácu. Spomienka na ňu tu ostáva s nami. Pripomeňte si ju spolu s nami aj prostredníctvom článkov o situácii LGBTQ+ ľudí.

*

Hana Gregorová v podcaste TV JOJ: Páčilo sa mi, že bola papuľnatá Začiatkom roka udelila prezidentka Zuzana Čaputová in memoriam Rad Ľudovíta Štúra II. triedy feministke Hane Gregorovej. V podcaste sa o nej zhovárali redaktorka TV JOJ Júlia Zelenková a aspekťáčka Jana Cviková.

*

Vaše 2 percentá a iná podpora pre feministickú budúcnosť Aj v tomto roku môžete ASPEKTU poukázať 2 percentá z dane. Podporíte tým našu ďalšiu prácu – napríklad prevádzku a rozširovanie feministickej knižnice, na ktorú už dlhšie nemáme projektové financie; aspektovské knihy, ktorých vydávanie je finančne čoraz náročnejšie; napĺňanie webových stránok dobrými a podnetnými článkami; organizáciu podujatí vrátane oslavy tridsaťročnice ASPEKTU a mnoho ďalších nepredvídateľných aj úplne bežných vecí. Naša aktivity môžete podporiť aj kúpou titulov z Knižnej edície ASPEKT a pravidelným alebo jednorazovým finančným príspevkom. Ďakujeme!

***

Budeme rady, ak pre vás budú Aspektovské ňjúvinky vítaným zdrojom informácií a upozorníte na ne ďalších ľudí, ktorí by o ich zasielanie mali záujem. Ak si neželáte, aby sme vám Aspektovské ňjúvinky zasielali, pošlite prosím prázdny e-mail na adresu administrativa(zavinac)aspekt(bodka)sk, v predmete uveďte UNSUBSCRIBE.

*****
Feministická vzdelávacia a publikačná organizácia ASPEKT, Mýtna 38, 811 07 Bratislava, 02 5249 1639, aspekt(zavinac)aspekt(bodka)sk, www.aspekt.sk

 

***

2051

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

 

 

PrílohaVeľkosť
Aspektovské ňjúvinky 1_2023.pdf441.49 KB