Aspektovské ňjúvinky 4/2018 - Osmičkové roky ŠPECIÁL

POZVÁNKA: Československé sesterstvo – staršie ako republika * POZVÁNKA: Postrehy emigrantky Ireny Brežnej v slovenských mestách * VIDEO: Sloboda pozrieť sa oblude do tváre * O slovensko-českej spolupráci vo feministickom hnutí * O česko-slovenskej spolupráci v knižnici ASPEKTU. 

Prinášame ňjúvinky – informácie o novinkách na www.aspekt.sk: o zaujímavých článkoch vo webzine ASPEKTin, o nových knihách v knižnici ASPEKTU a o ďalších informáciách z našich webových rubrík aj ASPEKTovských priestorov.

*

POZVÁNKA: Československé sesterstvo – staršie ako republika Spolupráca a vzájomná podpora slovenských a českých žien je, pravdaže, omnoho staršia ako republika. Storočnicu republiky a láskyplné i svárlivé sesterstvo jej ženských si spolu s vami pripomenieme časopisom, knižkami a rozhovorom v obývačkovej knižnici ASPEKTU v nedeľu 28. októbra od 16.00 do 20.00. Privíta vás mačacia trojka a aspekťáčky Jana Juráňová, Zuzana Maďarová a Eva Gatialová. Vansovú a Gregorovú číta Ingrid Timková. Podujatie je súčasťou druhého ročníka „bytového festivalu“ Cez prah/Přes práh, ktorý organizujú časopis Kapitál, literarnyklub.sk a Foajé.

*

POZVÁNKA: Postrehy emigrantky Ireny Brežnej v slovenských mestách Švajčiarsko-slovenskú spisovateľku Irenu Brežnú môžete stretnúť vo štvrtok 25. októbra v Trnave, v sobotu 27. októbra v Topoľčanoch a v pondelok 29. októbra v Banskej Bystrici. Čítať bude z najnovšej knihy Postrehy emigrantky, výberu esejí, próz a reportáží, ktoré vznikali v rokoch 1981 až 2017. Príďte diskutovať o literatúre, autorkinej doterajšej tvorbe, roku 1968 či emigrácii.

*

VIDEO: Sloboda pozrieť sa oblude do tváre Švajčiarsko-slovenská spisovateľka Irena Brežná číta úryvok z prózy „Sloboda pozrieť sa oblude do tváre“ o Pražskej jari i okupácii Československa v roku 1968. Úryvok nájdete v jej najnovšej knihe Postrehy emigrantky (ASPEKT 2017). Písanie Ireny Brežnej formovala zlomová skúsenosť emigrácie v roku 1968. Vynútená aj zvolená viacdomosť sa pre ňu stala zdrojom nevšedných postrehov o spoločnosti na Východe i Západe.

*

O slovensko-českej spolupráci vo feministickom hnutí Vedeli ste, že feministický kultúrny časopis Aspekt vznikol ako slovensko-české periodikum? V prvom čísle Aspektu v roku 1993 o tom píšu členka „redakčného matronátu“ Jiřina Šiklová a spoluzodpovedná redaktorka Jana Cviková. Úvodník reflektuje rozdelenie Československa ako mužskú politiku delenia a odluky, proti ktorej chcú zakladateľky ASPEKTU postaviť „ženskú kultúru spolupráce a spolupatričnosti“.

*

O česko-slovenskej spolupráci v knižnici ASPEKTU V rámci tzv. osmičkových rokov si pripomíname vznik Československa a pri tejto príležitosti aj česko-slovenskú spoluprácu, ktorá zohrávala dôležitú úlohu vo feministickom hnutí. Úsilie o možnosť vzdelávania žien, o volebné právo pre ženy, ale aj spoluprácu po roku 1993 mapujú vybrané tituly Knižnej edície ASPEKT a publikácie z knižnice ASPEKTU.

***

Budeme rady, ak pre Vás budú Aspektovské ňjúvinky vítaným zdrojom informácií a upozorníte na ne ďalších ľudí, ktorí by o ich zasielanie mali záujem. Ak si neželáte, aby sme Vám Aspektovské ňjúvinky zasielali, pošlite prosím prázdny e-mail na adresu administrativa(zavinac)aspekt(bodka)sk, v predmete uveďte UNSUBSCRIBE.
*****
Feministická vzdelávacia a publikačná organizácia ASPEKT, Mýtna 38, 811 07 Bratislava, 02 5249 1639, aspekt(zavinac)aspekt(bodka)sk, www.aspekt.sk

***

1601

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

PrílohaVeľkosť
ASPEKTovske_njuvinky_4_2018.pdf38.16 KB