Mojich 7 životov (3. vydanie)

7,43 €
Agneša Kalinová v rozhovore s Janou Juráňovou

Memoárový rozhovor so známou tvárou Kultúrneho života a Slobodnej Európy – novinárkou, redaktorkou, prekladateľkou a filmovou i politickou publicistkou Agnešou Kalinovou – vychádza už v treťom vydaní. Spisovateľka Jana Juráňová sa zhovárala so svojou kolegyňou z Rádia Slobodná Európa, aby si pre seba aj pre nás „zopakovala“ vraj krátke, ale o to úmornejšie 20. storočie. Od prvého vydania v roku 2012 kniha vyšla v preklade do nemčiny, češtiny a maďarčiny. 

Aktuálne vydanie dopĺňa rozhovor o knihe Tomáša Gálisa s Janou Juráňovou pre denník SME Aj v hrozných chvíľach má život nezničiteľnú silu (2012) a nekrológ Marty Frišovej Za Agnešou Kalinovou: Plač nie, smiech áno!, ktorý pôvodne vyšiel v denníku Pravda (2014).

Životy Agneše Kalinovej (1924 – 2014) sa odohrávajú v mnohých mestách, krajinách a prostrediach, vo viacerých politických režimoch, v pohnutých a neustále sa meniacich časoch. Odohrávajú sa skrátka vo verejných i súkromných priestoroch, ktoré sa nedajú oddeliť, a čím komplikovanejšie sa vzájomne prepájajú, tým celistvejší obraz doby vytvárajú. Tak aj v knihe Mojich 7 životov – medzivojnové Československo, fašizmus, kláštor, manželstvo, redakcie, materstvo, Pražská jar, vyšetrovacia väzba, Slobodná Európa a ď.

 

Objednajte si e-knihu a hneď môžete začať čítať.

Keď som si večer ľahla spať, tak to začalo chodiť ako sprievod. A videla som jedného za druhým, aj tých svojich prešovských kamarátov, aj rodinu, a tak som si vtedy povedala, že nemôžem smútiť za toľkými ľuďmi, že si musím urobiť výber, za ktorými budem smútiť. Aj zástupne za všetkých ostatných, ktorých si pamätám. Ale mala som pocit, že tých mŕtvych nemôžem mať až toľko, to jednoducho nejde. A naozaj sa mi podarilo zbaviť sa tej smutnej procesie. Ja si ju viem hocikedy vyvolať, ale tá procesia ma už proti mojej vôli nechodila viacej strašiť.

Bola som naučená, že na verejnosti sa plakať nemá, to do mňa nahustil môj otec aj moja vychovávateľka Adriena. Bol to dôkaz sebaovládania. Ale nikto mi nekázal, že mám prehltnúť aj smiech.

„Súdružka Kalinová, zapamätajte si, mali by ste žiť v atmosfére strachu.“ V šesťdesiatych rokoch už sme sa z tej atmosféry strachu vyvliekli, a práve to im najviac vadilo. A potom, v sedemdesiatych rokoch atmosféru strachu obnovili. Ako súčasť normalizácie.
Agneša Kalinová

 

Žiadny režim nemôže ľuďom zobrať úplne všetko. Aj v hrozných chvíľach má ľudský život nezničiteľnú silu. To ma pri práci na knihe fascinovalo.

Jana Juráňová

Number of pages: 
432
ISBN číslo: 
978-80-8151-074-8 (2019)
Common Price: 
9.90 €
Price in ASPEKT: 
7.43 €