ASPEKTovské ňjúvinky 5/2012 – ŠPECIÁL „DRAMATICKÁ TVORBA JANY JURÁŇOVEJ“

V Bratislave uvedú hru Jany Juráňovej Reality snov, Bulletin predstavenia Reality snov, Reality snov: príbehy, emócie, irónie, Feministická výzva slovenskej dráme, Misky strieborné, nádoby výborné.

Prinášame ňjúvinky – informácie o novinkách na www.aspekt.sk: o zaujímavých článkoch vo webzine ASPEKTin, o nových knihách v knižnici ASPEKTU a o ďalších informáciách z našich webových rubrík aj ASPEKTovských priestorov.

+

V Bratislave uvedú hru Jany Juráňovej Reality snov Inscenáciu Bábkového divadla na Rázcestí v réžii Ivety Škripkovej uvedú v rámci festivalu Nová dráma. V utorok 15. mája o 22.00 v bratislavskom KC Dunaj.

+

Bulletin predstavenia Reality snov Jedným z vhodných označení, ktoré približujú charakter hry Reality snov, by mohlo byť spojenie rodinná generačná hra. Tá sa odohráva v dvoch

ideových aj scénických rovinách – súkromnej a mediálnej.

+

Reality snov: príbehy, emócie, irónie „Manželstvá Šehrezád, budúce prvé dámy a Veľké Sestry sa stretávajú v malom byte osamelej matky. Robia jej spoločnosť a chránia ju pred každodennou realitou. Ponúkajú pohľad na život všetkých možných (ne)známych, aby ju ochránili pred tým vlastným.“ Píše v recenzii Zuzana Maďarová.

+

Feministická výzva slovenskej dráme „Autorka ako prvá vniesla do slovenskej dramatiky jasne formulovaný feministický diskurz, ktorý sa začal intenzívnejšie presadzovať až po roku 2000. Hra Misky strieborné, nádoby výborné vyrastá z kontextu spoločensko-kultúrneho pôsobenia a tvorivých skúseností autorky. Juráňová originálnym spôsobom uplatnila feministické inšpirácie ako prostriedok demýtizácie štúrovského pokolenia národných dejateľov.“ O hre Jany Juráňovej Misky strieborné, nádoby výborné píše Nadežda Lindovská.

+

Misky strieborné, nádoby výborné Prečítajte si hru Jany Juráňovej o štúrovských ženách, v ktorej národným dejateľom padajú gate J

***
Budeme rady, ak pre Vás budú ASPEKTovské ňjúvinky vítaným zdrojom informácií a upozorníte na ne ďalšie a ďalších, ktorí by o ich zasielanie mali záujem. Ak si neželáte, aby sme Vám ASPEKTovské ňjúvinky zasielali, pošlite prosím prázdny e-mail na adresu administrativa(zavinac)aspekt(bodka)sk, v predmete uveďte UNSUBSCRIBE.
*****
Feministická vzdelávacia a publikačná organizácia ASPEKT, Mýtna 38, 811 07 Bratislava,
02 5249 1639, aspekt(zavinac)aspekt(bodka)sk,  www.aspekt.sk