Stalo sa

Správa o umieraní matky nie je veľmi rozšírenou literárnou témou. Slovenská filozofka a spisovateľka sa ňou pokúša zvládnuť dlhé a bolestné odchádzanie blízkeho človeka. Jej „správa“ v procese písania košatie a prináša plastický obraz matky a jej života, ako aj dobového a geografického kontextu, v ktorom sa odohrával.

Kniha Stalo sa bola po svojom papierovom vydaní v roku 2005 nominovaná na cenu Anasoft litera. 

Objednajte si e-knihu a hneď môžete začať čítať.

Papierová kniha je vypredaná, požičať si ju môžete v knižnici ASPEKTU.

Kniha Stalo sa bola po svojom papierovom vydaní v roku 2005 nominovaná na cenu Anasoft litera. 

Cez otvorené dvere počujem, ako stená, podchvíľou idem k nej, pohladím ju po líci, už sa málo zhovárame, ponajviac o tom, či bolí viac alebo menej, všimla som si, že v posledných dňoch začala používať zdrobneliny, hoci predtým to nikdy nemala vo zvyku: chyť mi hlávku, povie potichu, alebo: bruško, moje bruško, prečo tak bolí, o brušku hovorí najčastejšie. Raz v noci, keď som ju preobliekala, mi znenazdania povedala: mamička, mama, a ja som ju vzápätí oslovila krstným menom, tak ako jej hovorievali v miškolcovskom období, neboj sa, Maňuška, som pri tebe.

 

Sedím pri jej posteli, kŕmim ju po malých lyžičkách, podchvíľou odvracia hlavu k stene, nechcem, nedávaj mi už, odtláča lyžičku rukou, stenčenou, pokreslenou čoraz výraznejšie vystupujúcimi žilkami - premýšľam, či jestvuje vôbec súvislosť medzi tým, ako človek žije a ako potom odchádza zo svojho života.

Počet strán: 
189
ISBN 80-85549-54-9 (2005)