Bacha na (tieto) lesby!

BECHDELOVÁ, Alison. 2010. Lesby k pohledání. Preložila Sylva Ficová. Praha : LePress.


O Alison Bechdel a jej vtipných komiksoch som v krátkosti písala pred viac ako štyrmi rokmi. Čitateľky a čitateľov AspektIN som vtedy nabádala k tomu, aby pri pozeraní filmov používali jej dnes už preslávené feministické filmové pravidlo. (Internetová verzia časopisu Bitch dokonca v uplynulých mesiacoch vydávala celú sériu článkov pod názvom Bechdel Test Canon, v ktorých podľa tohto veľavravného pravidla o prítomnosti a význame ženských postáv vo filmoch, zhodnotila niekoľko známych kúskov svetovej kinematografie.)


Na sklonku minulého roku sa k českému vydaniu autobiografického komiksu Rodinný ústav (Argo, 2007, preložila Petra Kůsová) pridal aj výber z komiksu, ktorý z Bechdel spravil hviezdu. Ide o Dykes to watch out for, v českom preklade Lesby k pohledání. Komiks preložila Sylva Ficová a vydalo ho vydavateľstvo LePress zamerané na publikovanie dobrých kníh, ktoré hovoria najmä o a ku skúsenosti lesieb a žien. Na komikse poteší mnoho vecí. Dala by sa parafrázovať popiska sprevádzajúca názov vydavateľstva LePress, ktorá hovorí - „konečně knížky pro lesby" a povedať - „konečne práve tento komiks o lesbách"! Dykes to watch out for sprevádzali lesbické aj ženské hnutie po veľa rokov a rozhodovanie sa hrdiniek o tom, či ísť organizovať pochod na Washington a stretnúť tam potenciálnu novú milenku alebo zostať sedieť doma so svojou súčasnou partnerkou, sa - ako vidno - odohráva na pozadí konkrétnych politických zápasov a spoločenských dilem v USA. Jednotlivé diely si robia vtipy zo všetkého možného - spasiteľského komplexu a perfekcionizmu (a následnej depresívnosti) hlavnej hrdinky Mo, nenásytnosti po dobrom sexe, ktorým je „posadnutá" Lois, psychologického a svojpomocného priemyslu Spojených štátov amerických, klebetnosti, ktorá patrí ku každej malej komunite.

Čo je na komikse - aspoň pre mňa - najpríťažlivejšie, je to, že v skratke ukazuje mnohostrannosť rozhodnutí, konfliktov, rôznosť postojov jednotlivých hrdiniek. Tie ich pritom musia stihnúť „vysypať" spravidla v jednom komiksovom políčku, najviac v jednom komiksovom diele. Je pritom jedno, či ide o rozhodnutie podstúpiť so svojou partnerkou proces asistovanej reprodukcie alebo o zoutovanie sa svojim rodičom na prahu tridsiatky. A napokon, Lesby k pohledání možno pozerať a čítať s pôžitkom vari aj preto, že hrdinky Mo, Harriet, Clarice, Toni, Lois, Ginger, Sparrow a Jezanna majú rôzne a vcelku „normálne" telá. Veľké zadky, malé prsia a aj prevísajúce brucho nahej hrdinky ležiacej v posteli sa ukazujú „len tak", bez nejakej známky previnenia sa voči dajakej správnej ženskosti.


Knihu si na Slovensku môžete objednať v Qishope, v Čechách zase v Queershope. Nielen jej dobrá pevná väzba vás presvedčí o tom, že po knihe sa oplatí siahnuť viackrát. Špeciálne vtedy, keď sa podobne ako hlavná hrdinka Mo potkýnate medzi realizáciou svojich životných - osobných aj politických - presvedčení, medzi dobrými aj mizernými vzťahmi viac než občas. Nie je to ideálne, ale so sebairóniou v podaní Alison Bechdel a jej lesieb, čo za to stoja, je to celkom zábava.

Ako citovať tento článok:

red. Bacha na (tieto) lesby! In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 28/07/2011. Získané 18/07/2024 - 06:53. Dostupné na http://aspekt.sk/node/205