Že vraj feministky pálili podprsenky?

1222

Už ste počuli, že feministky pálili podprsenky? Naozaj? Isté je, že feministické aktivistky v roku 1967 pri príležitosti Miss America nahádzali do odpadkového koša podprsenky, umelé riasy či podväzkové pásy. Vyjadrili tak nespokojnosť s utláčajúcim ideálom krásy a ženskosti. Či už ich skutočne zapálili, alebo nie, zbaviť sa podprseniek, korzetov či vysokých podpätkov malo svoj dôvod.

Aký? Čítajte v novej aspektovskej knižke bell hooks Feminizmus do vrecka. O zanietených politikách:

 

„Keď sa obzriem späť na roky, keď som sa cítila príjemne, lebo som sa mohla rozhodnúť, či budem nosiť podprsenku, alebo nie, uvedomujem si, aké bolo toto rozhodnutie významné. Ženy zo seba sťahovali nezdravé a nepohodlné obmedzujúce oblečenie – podprsenky, podväzkové pásy, korzety atď. – ako rituálne, radikálne navrátenie zdravia a krásy ženského tela. Dnešným ženám, ktoré nikdy nepoznali takéto obmedzenia, neostáva iné, len nám veriť, keď tvrdíme, že znovunadobudnutie svojho tela bolo úžasné.“ (S. 54)

 

Táto a ďalšie ilustrácie Jenny Schmid boli uverejnené v Kalendárke 2001.

Ako citovať tento článok:

red. Že vraj feministky pálili podprsenky? In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 13/02/2014. Získané 23/05/2024 - 20:08. Dostupné na http://aspekt.sk/node/2176