Aj ja chcem mať manželku

Patrím do kategórie ľudí označovaných ako manželky. Som manželka. A zhodou okolností som aj matka. Nedávno sa na scéne zjavil jeden môj priateľ, práve čerstvo rozvedený. Má jedno dieťa, ktoré pochopiteľne žije s jeho exmanželkou. Tento muž sa zjavne začal obzerať okolo seba a hľadať si manželku novú. Ako som tak jeden večer o ňom pri žehlení premýšľala, z ničoho nič som si uvedomila, že aj mne by sa zišla manželka.

Prečo?

Chcela by som si dokončiť školu, aby som sa mohla stať ekonomicky nezávislá a mohla si na seba zarobiť, a tak podporovať tých, čo sú odo mňa závislí. Chcela by som mať manželku, ktorá by pracovala a posielala ma do školy. Kým ja by som bola v škole, moja manželka by sa starala o moje deti. Zišla by sa mi taká manželka, ktorá by sledovala, kedy majú deti ísť na lekársku prehliadku a na očkovanie a kedy ich treba objednať u zubára. A samozrejme aj to, kedy mám ísť k lekárovi ja. Chcela by som mať manželku, aby som mala istotu, že sa moje deti správne stravujú, všetko zjedia a sú stále čisté. Chcela by som mať manželku, ktorá by udržiavala oblečenie mojich detí v čistote, zašívala by ho a opravovala, keď je to nevyhnutné. Chcela by som mať takú manželku, ktorá by bola pre moje deti dobrá spoločníčka a vedela by na ne dávať pozor, vedela by zadeliť ich vyučovacie hodiny, postarala by sa o to, aby mali vhodných kamarátov medzi svojimi rovesníkmi, zobrala by ich do parku, do zoologickej záhrady atď. Chcem mať manželku, ktorá by bola pri deťoch, keď sú choré, takú, čo si vie zariadiť, aby s nimi bola vždy vtedy, keď potrebujú špeciálnu starostlivosť, pretože - pochopiteľne - nemôžem vynechať prednášky a semináre v škole. Moja manželka by si mala vedieť zariadiť veci tak, aby si mohla rôzne záležitosti vybavovať aj počas pracovnej doby, ale aby pritom nestratila zamestnanie. Takto sa môže stať, že občas zarobí trochu menej, ale myslím si, že toto by som jej mohla tolerovať. Netreba zdôrazňovať, že manželka si zabezpečí a zaplatí starostlivosť o deti vtedy, keď pracuje a nemôže sa o ne postarať sama.

 

Celý text si môžete prečítať na webovej stránke ruzovyamodrysvet.sk alebo v kultúrnom časopise Aspekt 1/1993.

Ako citovať tento článok:

red. Aj ja chcem mať manželku In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 28/01/2015. Získané 16/07/2024 - 21:17. Dostupné na http://aspekt.sk/node/2328