Cudzie príbehy

6,68 €

Vo svojej novej knihe spojila známa prozaička a dramatička Jana Juráňová tri cudzie príbehy: sú civilné, uštipačné, ironické, melancholické, detailné, nahnevané, rezignované aj vyrovnané, no predovšetkým zrelé, plné rešpektu voči životnej sile svojich protagonistiek. V prózach Zuzana a zopár starcov, Obeť a Cudzí príbeh tematicky spracováva mediálnu manipuláciu, brutálnu vraždu a účelovosť vo vzťahoch, venuje sa skryto i otvorene tolerovanej sociálnej nespravodlivosti a sleduje, ako súčasný bežný život často vyrastá z vlákien minulého režimu a aké metódy klamania nám pomáhajú ukryť pred nami samotnými to, čo vidíme. 

Jana Juráňová vydala od svojho knižného debutu v roku 1993, zbierky próz Zverinec (Archa), už ďalších sedem kníh próz a románov: Siete (1996), Utrpenie starého kocúra (2000, 2012), Orodovnice (2005), Dobroš sa nemusí zastreliť (2006), Žila som s Hviezdoslavom (2008, 2010), Lásky nebeské (2010), Nevybavená záležitosť (2013); štyri z nich sa dostali do finálovej desiatky literárnej ceny Anasoft litera. Román Orodovnice získal Cenu Bibliotéky, román Žila som s Hviezdoslavom bol v slovenskej nominácii na medzinárodnú Veľkú cenu za východoeurópsku literatúru, Nevybavená záležitosť bola nominovaná na Cenu Jána Johanidesa a na Cenu Tatrabanky; kniha rozhovorov s Agnešou Kalinovou Mojich 7 životov získala Cenu E. E. Kischa. Juráňová napísala aj štyri knihy pre deti, z ktorých najpopulárnejšia je Iba baba (1999, 2002). Je autorkou viacerých divadelných a rozhlasových hier, niektoré vyšli v knižnom výbere Hry (2012). V súčasnosti sa hrajú najmä Misky strieborné, nádoby výborné (Štúdio 12, Mestské divadlo Trenčín), Reality snov, Ilona, žena Hviezdoslavova (Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici) a nová hra Tichý bič (Modrý salón SND), ktorá bola nominovaná na Cenu Literárneho fondu za pôvodné literárne dielo za rok 2015.

Na obálke Lucia Tallová obraz zo série Black roses (foto archív Lucie Tallovej) • Design and layout © Layout JS. 2016

 

Objednajte si e-knihu a hneď môžete začať čítať.

1257

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Hlava sa mi zmenila na gýčovú kvetinovú dekoráciu: Kvetináč v tvare hlavy s rozškľabeným ksichtom nedefinovateľného škriatka, z ktorého trčí trs trávy. Stačí raz denne zalievať a tráva vyklíči. Vyrastie z nej hustá zelená ofina. Čo na tom, že som nič nesadila ani nezalievala. Vyrástol. Cudzí príbeh.

Number of pages: 
216
ISBN číslo: 
978-80-8151-047-2 (2016)
Common Price: 
8.90 €
Price in ASPEKT: 
6.68 €
Príloha: 
Súvisiace odkazy: