Ukážkový príklad metodologického využitia kategórie rodu
Recenzia na knihu literárnej vedkyne Jany Cvikovej (ASPEKT a Ústav svetovej literatúry SAV 2014) z pera filozofky Mariany Szapuovej vyšla v časopise World Literature Studies 4/2017 (s. 142 – 146) venovanom téme „Rodové podnety pre literárnu históriu“ / „Gender insights into literary history“ (eds. Jana Cviková – Ingrid Puchalová). Táto recenzia sa začala písať už vo februári na odbornej diskusii v knižnici ASPEKTU, ktorú svojimi otázkami a pripomienkami uvádzala Mariana Szapuová spolu s teoretičkou architektúry Monikou Mitášovou.
***
Nedá mi na tomto mieste nepripomenúť základné charakteristiky feministického výskumu, ako ich sformulovala feministická filozofka Sandra Harding vo svojej priekopníckej práci Feminism and Metodology z roku 1987. Zdôrazňuje, že východiskom feministického výskumu je skúsenosť žien, s ktorou je spätý istý sociálny, ale aj vedecký, teoretický problém – z uvedeného hľadiska sa potom takéto skúsenosti stávajú predmetom a východiskom skúmania. Práve reflexia vlastnej skúsenosti sa stala pre mnohé teoretičky hlavným podnetom na konštituovanie feministického výskumu v najrozličnejších oblastiach vedeckého poznania. Za ďalší dôležitý znak feministického výskumu považuje S. Harding skutočnosť, že jeho cieľom je a má byť formulovať teórie, ktoré podporujú ženy; inými slovami, je to výskum, čo sleduje záujmy žien. Nemenej dôležitá je však aj tretia črta, ktorá spočíva v odmietnutí tradičnej dichotómie subjektu a objektu skúmania a s ňou spojeného ideálu objektivity ako nezainteresovanosti; vo feministickom výskume, podľa názoru uvedenej autorky, je výskumníčka umiestnená do toho istého priestoru, v ktorom sa nachádza aj predmet výskumu. Ide tu o akúsi hodnotovú, postojovú „vtiahnutosť“ výskumníčky do problematiky, ktorá je predmetom bádania, o jej zainteresovanosť na probléme. V monografii J. Cvikovej sú všetky tieto črty neprehliadnuteľné, podobne ako je neprehliadnuteľný transformatívny potenciál jej analýz feministického literárnovedného výskumu a sond do literárnej histórie pre slovenskú literárnu vedu a pre „spôsob, akým literárnovedný výskum kladie otázky sebe aj literárnym textom a ich literárnym a mimoliterárnym kontextom“ (9). Spolu s autorkou verím, že práca prispeje k sprostredkovaniu doterajších výsledkov mnohotvárnej feministickej literárnej vedy a jej kľúčových pojmov rod a queer na Slovensku. Verím však aj v to, že monografia Jany Cvikovej Ku konceptualizácii rodu v myslení o literatúre umožní, aby konštatovanie autorky, podľa ktorého rodová perspektíva nie je dnes na Slovensku zohľadňovanou súčasťou uvažovania o človeku, spoločnosti a kultúre, už zajtra neplatilo.
***
Celú recenziu si prečítajte TU.
***
Uverejnené v rámci projektu Rodové aspekty tvorby a reflexie umenia (cyklus seminárov).
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
red. Ukážkový príklad metodologického využitia kategórie rodu In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 28/05/2018. Získané 17/09/2024 - 17:25. Dostupné na http://aspekt.sk/node/2952