Koža

8,18 €

Najnovšia kniha Jany Bodnárovej prináša zasa čímsi iné, a predsa u tejto autorky dôverne známe prozaické gesto. Jeho originalita sa odvíja tak od témy, ako aj od jej poeticko-reflexívneho stvárnenia. Prostredníctvom svojskej umelkyne K. a jej fascinácie  expresionistickou maliarkou Paulou Modersohn-Becker preniká hlboko pod kožu ženskej tvorivosti, ktorá v období po Veľkej vojne pri hľadaní nového umeleckého výrazu i „novej ženy“ namáhavo balansovala medzi súkromnou a verejnou sférou. Vizuálna umelkyňa Pavlína Fichta Čierna prepája tento prienik so súčasnou perspektívou. Jej sprievodné fotografie nie sú ilustráciami textu v pravom zmysle slova, ale vlastným performatívnym čítaním v obrazoch, ku ktorému ju prozaička pozvala. (Jana Cviková)

Kniha sa dostala do finálovej päťky ceny Anasoft litera.

V Knižnej edícii ASPEKT vyšli doteraz dve knihy Jany Bodnárovej: roku 2005 Insomnia s textami Mandolína, Nočná samovrava a Popríbehy; roku 2008 Takmer neviditeľná, ktorá sa stala finalistkou ceny Anasoft litera. 

 

 

***

Performancie pre fotografie: Pavlína Fichta Čierna 

Design and layout: Layout JS. 2019

 

Objednajte si e-knihu a hneď môžete začať čítať.

 

1735

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

K. cítila, ako sa pod kožou čosi hýbe, ako sa prehrabáva von.

***

Berlín bol ako divý žralok, hladný, nepredvídateľný, mesto s hnijúcimi domami i prudko rastúcimi supermodernými stavbami, mesto obchodu, čiernych trhov, zlodejov, sexuálnych vrážd, mesto gejov a lesieb, mesto, kam sa hrnuli filmári, výtvarníci, spisovatelia...

K. sa ubytovala v lacnom hoteli na čas, kým si nájde vhodný privát blízko Dámskej kresliarskej a maliarskej školy, kde sa prihlásila na štúdiá, viedol ju nejaký spolok umelkýň. Veď možno v tejto alebo podobnej škole študovala i Paula Becker.

***

Potom papier pokrčila a zúrivo doň pichala obráteným štetcom.

 

Number of pages: 
160
ISBN číslo: 
978-80-8151-081-6 (2019)
Common Price: 
10.90 €
Price in ASPEKT: 
8.18 €