Ako sa žije žene niekde ku koncu

Recenzia na knihu Diany Athill Niekde ku koncu

„a tak som tu, v pokročilom veku smerujem k neodvratnému koncu, ktorý už nie je až taký vzdialený, a bez útechy náboženstva stojím zoči-voči realite,“ píše Diane Athill vo svojej memoárovej knihe Niekde ku koncu a my sa môžeme spolu s ňou dozvedieť, ako sa tá cesta dá prejsť dôstojne, bez fňukania a podľa možností aj radostne. Knihu napísala v roku 2008, keď mala 89 rokov. V Anglicku sa stala bestsellerom a získala Costa Biography Award aj National Book Critics Circle Award. O rok na to sa Athill uchýlila do domova seniorov, kde ešte pred dvoma rokmi napísala knihu Alive, Alive, Oh! Zomrela v januári tohto roka vo veku 101 rokov. 

Táto kniha nie je o smrti a zomieraní. Nie je ani o strachu zo smrti a z ničoty za ňou, s ktorou sa musí vyrovnať každý neveriaci a azda i každý veriaci. Je o živote na jeho konci. Hoci má označenie memoárová kniha a je aj o spomínaní na mladosť, partnerov, prácu, spolupracovníkov, rodinu, priateľov, sex, lásku i sklamanie, najsilnejšie pasáže knihy sú práve tie, ktoré sa držia témy aktuálneho prežívania staroby.

***

ASPEKT vyberá recenziu Eleny Akácsovej na knihu Diany Athill Niekde ku koncu. Článok, ktorý vyšiel v časopite .týždeň, čítajte TU.

Memoárovú knihu Niekde ku koncu v preklade Jany Juráňovej si môžete objednať TU.

Ako citovať tento článok:

red. Ako sa žije žene niekde ku koncu In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 15/12/2019. Získané 23/05/2024 - 19:38. Dostupné na http://aspekt.sk/node/3171