Nebudeme ticho!

Varechami za občiansku neposlušnosť

V utorok 7. júla sa začína schôdza Národnej rady Slovenskej republiky. Schôdza sa koná v čase globálnej pandémie a narastajúcich existenčných a sociálnych problémov. A predsa sa štyri z dvadsiatich predložených legislatívnych návrhov zaoberajú tým, ako obmedziť sexuálne a reprodukčné práva.

V utorok 7. júla vyberáme varechy, hrnce a metly a vyhlasujeme občiansku neposlušnosť.

Stretneme sa o 17.30 na Námestí SNP v Bratislave (budeme prípadne informovať o iných mestách) na pochode za rešpektovanie sexuálnych a reprodukčných práv.V období pandémie sme zabezpečovali chod spoločnosti: Starali sme sa o rodiny, chorých, núdznych, dospelých, deti svoje i druhých. V nemocniciach, v sociálnych zariadeniach, v školách, doma. Mnohé z nás zostali uväznené s násilnými partnermi bez potrebnej podpory. Stáli sme v obchodoch za pokladňou, piekli chlieb, šili rúška a zabezpečovali sme online vyučovanie. Z domovov sme pokračovali vo svojich bežných zamestnaniach, a pritom si pribrali novú profesiu učiteliek. Vybavovali sme a budeme vybavovať žiadosti o každý jeden koronapríspevok, z ktorých väčšina sa nás netýka.

Ešte nedávno našej slabo platenej práci tlieskali, lebo sme „stáli v prvej línii“.

Ešte nedávno bolo zrejmé, že na našej neviditeľnej práci stojí celá spoločnosť.

A teraz nám z parlamentu odkazujú, že nie sme schopné a oprávnené rozhodovať o svojom tele a živote. Že sme potenciálne vrahyne. Že na nás nezáleží.

Stačilo!

Nebudeme sa nečinne prizerať, keď nám siahajú na práva a ľudskú dôstojnosť.

Nebudeme ticho, keď sa nás pod rúškom podpory usilujú kontrolovať.

Nebudeme ticho, keď z nás robia nástroj populačnej politiky.

Nebudeme ticho, lebo si zaslúžime dôstojný život.

Nebudeme ticho čakať, kým nám niekto znova falošne zatlieska.

Vyťahujeme varechy zo šuflíkov, z hrncov, z polievok. Nezaženiete nás do kuchyne, nebudeme potichu. Verejný priestor je náš. Povymetáme ulice, urobíme hluk. Nebudeme ticho!

V utorok 7. júla o 17.30 sa stretneme na Námestí SNP v Bratislave, doneste si varechy!

Nezabúdame však, že sa stále nachádzame v období pandémie, prineste si preto na pochod rúška a dodržiavajte počas neho rozostupy. Ak na sebe pred pochodom spozorujete akékoľvek príznaky vírusu alebo sa ocitnete v rizikových situáciách, prosíme vás, aby ste podporili iniciatívu z domu. Ďakujeme.

 

Chceli by ste, aby sa protest Nebudeme ticho! konal aj vo vašom meste?

Viacero z vás sa pýtalo, či sa podobné zhromaždenia budú konať aj v iných mestách. Rovnako ako vy, aj my to považujeme za potrebné a organizovanie sa a vzájomnú pomoc či podporu vnímame ako veľký prínos. Vytvárajme svojpomocne hnutie zdola, lebo to je šanca, aby naše hlasy a potreby boli súčasťou rozhodovania a zmien.

Preto tým, čo sa chcú verejne postaviť za rešpektovanie sexuálnych a reprodukčných práv a zorganizovať pochod alebo inú akciu vo svojom okolí, ponúkame podporu. Pripravujeme a onedlho zverejníme stručný manuál, ktorý vám pomôže pri nahlasovaní podujatia na úradoch a prináša tipy, ktoré vyplývajú z našich organizačných skúseností. Tiež vám poskytneme grafiku Nebudeme ticho!, budeme zdieľať podujatia na našich stránkach a sociálnych sieťach, pošleme rôzne materiály pre inšpiráciu. V neposlednom rade vám rady pomôžeme s čímkoľvek, čo bude v našich silách. Nebuďme ticho a organizujme sa!

Ako citovať tento článok:

red. Nebudeme ticho! In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 23/06/2020. Získané 17/07/2024 - 12:45. Dostupné na http://aspekt.sk/node/3236