Naničhodnica (e-kniha)

Jana Juráňová nadväzuje románom NANIČHODNICA na svoje prózy zo súčasnosti. Zosnovala ho okolo osemdesiatničky Ľudmily, neviditeľnej starej ženy, ktorá nikam nepatrí. Napriek tomu či práve preto cez osud bezprizornej Ľudmily prenikáme do rôznych prostredí – od zdravotníctva, charity, médií až po politiku, ako aj do životov tých, ktorí ich zaľudňujú – novinára Miloša, bývalého politika Eliáša a jeho manželky Dorotky, lekára Igora, celebrity Lindy... Kniha sa dostala do finálovej päťky ceny Anasoft litera.

 

Jana Juráňová (1957) je prozaička, dramatička, prekladateľka. Od svojho knižného debutu v roku 1993, zbierky próz Zverinec (Archa), vydala už ďalších sedem kníh próz a románov: Siete (1996); Utrpenie starého kocúra (2000, 2012; 2005 v maďarčine); román Orodovnice (2007, 2008), za ktorý dostala Cenu Bibliotéky (2016 v macedónčine); parabiografický román Žila som s Hviezdoslavom (2008; 2014 v angličtine a macedónčine, 2019 vo francúzštine); knihu poviedok Lásky nebeské (2010; 2013 v maďarčine); novelu Nevybavená záležitosť (2013; 2016 v maďarčine a nemčine), Cudzie príbehy (2016). Štyri z nich porota vybrala do finále ceny Anasoft litera. Knižný rozhovor s Agnešou Kalinovou Mojich 7 životov dostal Cenu Egona Erwina Kischa (2016 v češtine a nemčine; 2017 v maďarčine). Je autorkou viacerých divadelných hier, výber vyšiel v Divadelnom ústave roku 2014. Za hru o fašistickej minulosti Mila Urbana Tichý bič (Modrý salón SND), jej Literárny fond udelil Cenu za pôvodnú slovenskú literárnu tvorbu. Napísala viacero kníh pre deti: Iba babaBabeta ide do svetaBublinyJežibaby z Novej Baby. Prekladá beletriu (Diana Athill, Margaret Atwood, Jeannette Winterson, Virginia Woolf a ďalšie) i odbornú literatúru (Judith Butlerbell hooksJudith L. Herman).Za preklad knihy Dragana Klaića Ako reštartovať divadlo dostala v roku 2015 Cenu Mateja Bela. V roku 2019 jej prezident SR udelil Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, o ochranu ľudských práv a slobôd a o rozvoj literárnej činnosti. 

Design a ilustrácie © Mária Rojko

Fotografia na obálke © Adobe Stock

 

Objednajte si e-knihu a hneď môžete začať čítať.

Objednajte si papierovú knižku a užite si šuchot strán.

 

1829

Vydanie knihy z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

 

Veľký Santa-Mikuláš sa pred vchodom do detského oddelenia jemne pokyvkáva, bielu obrubu má zospodu zamazanú od blata, akoby si občas vyšiel na ulicu a nasal do svojho plášťa všetku špinu sveta. Možno naozaj chodí potajomky von, tak ako Ľudmila potajomky trávi všetok svoj čas vnútri v poliklinike. Podarená dvojica – tento Santa a ona. Mohli by sa dať dokopy. Nehrozili by jej od neho žiadne hlúpe komentáre. Na nástojčivé otázky o poradí pred ambulanciou sa naučila neodpovedať, nech odpovedajú tí, čo sú v nejakom poradí. Ona k tomu nemá čo dodať, len sa otočí chrbtom. Iba keď vycíti, že si niekto kreslí prstom koliesko na čelo alebo poklepkáva po lebečnej kosti, spestrí si sedenie tým, že sa obráti a zadíva sa dotyčnej osobe do očí. Priameho pohľadu sa ľudia boja. Ľudmila sa k tejto metóde uchyľuje, len keď sa jej zdá, že si to koliesko kreslia priveľmi sebaisto. Aj ona by si mohla kresliť.

 

Ľudmila odstaví vozík dolu, sadne si na stoličku, zapne pás a stisne tlačidlo. Vyvezie ju to na prvé poschodie. Na podeste je kvetináč s obrovským fikusom, ktorý v šerosvite vyzerá ako neznáma príšera. Ľudmila sa znovu zvezie dolu. Cíti sa ako v mladosti na kolotočoch. Dá si ešte dve jazdy tam a späť a potom si povie, že stačilo. Bol to krásny pocit. 

 

Súvisiace odkazy: 

O Naničhodnici

Dve z piatich naj kníh roku 2020 vyšli v Knižnej edícii ASPEKT

Do desiatky Anasoft litera sa dostali obe knihy, ktoré sme vydali v minulom roku

„Pre mňa je Naničhodnica európsky román,“ hovorí porotkyňa Radka Denemarková

Knižný tip Pravdy: Naničhodnica

Slovom a obrazom

Kto zachráni Ľudmilu?

Nová próza Jany Juráňovej - Naničhodnica

Jana Juráňová: Dorotka

Jana Juráňová: Ľudmila

Recenzie

Ľubomír Jaško: Ako si všimnúť neviditeľných 

Ivica Ruttkayová: Zvyšková cena hanby 

Patrik Garaj: Život je nemocnica, v ktorej si musíme pomôcť samy. Čierna vízia sveta Jany Juráňovej

Z. Ištánfyová: Volám sa Ľudmila

Dve na jednu

Peter F. Rius Jílek: Sociálna psychologicko-satirická románová TROJNOVELA s prvkami politického trileru

O tvorbe Jany Juráňovej

Jana Juráňováo autorke

Spoluzakladateľka ASPEKTU Jana Juráňová si prevzala štátne vyznamenanie

Cena Literárneho fondu pre Janu Juráňovú

Cena Mateja Bela pre Janu Juráňovú

Knihy Jany Juráňovej

Jana Juráňová - Cudzie príbehy

Jana Juráňová - Mojich 7 životov 

Jana Juráňová - Nevybavená záležitosť

Jana Juráňová - Lásky nebeské

Jana Juráňová - Žila som s Hviezdoslavom 

Jana Juráňová - Orodovnice

Jana Juráňová - Dobroš sa nemusí zastreliť

Jana Juráňová - Utrpenie starého kocúra. Mor(t)alitka

Jana Juráňová - Siete

Jana Juráňová - Ježibaby z Novej Baby

Jana Juráňová - Iba baba

Jana Juráňová - Babeta ide do sveta

Jana Juráňová - Bubliny