Rozvírte patriarchálne vody internetu: WikiGap 2022

Chýba vám na Wikipédii žena z histórie alebo súčasnosti, o ktorej by svet mal vedieť? Nenašli ste tam tému, ktorá je dôležitá pre ľudské práva a rodovú rovnosť? Príďte to zmeniť!

Pozývame na WikiGap 2022, podujatie, na ktorom môžete na Wikipédiu pridať, čo a kto tam chýba.

KEDY: sobota 7. mája 2022
KDE: Univerzitná knižnica v Bratislave + účasť online (podujatie bude v hybridnej forme)

Veľa dôležitých žien zostáva pre spoločnosť a svet neviditeľných. Revolucionárky, lekárky, aktivistky, vydavateľky, vedkyne, športovkyne, techničky, političky, učiteľky... a ich práca sú často na okraji záujmu a mimo písomných prameňov. Ani nástupom internetu a väčšou participáciou bežných ľudí na tvorbe a šírení poznania sa veľa nezmenilo.

Len desať percent osôb, ktoré tvoria obsah najväčšej online encyklopédie na svete Wikipedia, sú ženy. Článkov o mužoch je na Wikipédii štyrikrát viac ako článkov o ženách. Keď vytvoríte článok o žene – či už je to vedkyňa, lekárka alebo politička –, je pravdepodobnejšie, že relevantnosť jej práce a opodstatnenosť jej prítomnosti v online encyklopédii bude spochybnená. Tak s nami trochu rozvírte patriarchálne vody internetu.

Podujatie organizuje veľvyslanectvo Švédskeho kráľovstva spolu s veľvyslanectvom Holandského kráľovstva a občianskym združením Wikimedia Slovensko. ASPEKT pripravil tipy na osobnosti z histórie aj súčasnosti a zdroje, ktoré vám pri písaní môžu pomôcť. Online zdroje nájdete TU, a keby ste sa chceli inšpirovať aj papierovými knihami, stihnete si ich vyzdvihnúť v knižnici ASPEKTU vo štvrtok od 16.30 do 19.30.

Viac informácií nájdete na úvodnej stránke podujatia.

Tlačová správa v slovenčine.

Press release in English.

Ako citovať tento článok:

red. Rozvírte patriarchálne vody internetu: WikiGap 2022 In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 26/04/2022. Získané 16/06/2024 - 15:13. Dostupné na http://aspekt.sk/node/3440