Veselé i boľavé príbehy napísané ľahkou rukou

Čitateľské zápisky Jany Juráňovej nad knihou: Dušo Martinčok „Niekto sa nájde“

2018

Na zadnej obálke čítam: „Desať príbehov o ľuďoch žijúcich v jednej bratislavskej bytovke.“ Príbehy v knihe Niekto sa nájde (Zrejme 2022) sa odohrávajú v jednom dome, v prostredí konkrétnej ulice, ktorá je životným prostredím staro- či novousadlíkov i prišelcov a prišelkýň. Kto pozná Duša Martinčoka, vie, že okrem všetkého možného je zvedavý a fajnšmekerský čitateľ, neúnavný organizátor knižných klubov, vášnivý diskutér o prečítanom a obdivovateľ písania. No a teraz už aj autor. Je to častý postup a ak je nejaký postup smerujúci k vlastnému písaniu zmysluplný a vítaný, tak bezpochyby práve tento.

Životné a žité príbehy postáv, ktoré autor opisuje zvnútra, hoci ich pozoruje zvonku, vytvárajú pestrú ľudskú skladačku rozprávaní, niekedy smutných, ťažkých, inokedy láskavo smiešnych, veselších i boľavejších, ale vždy zaznamenaných ľahkou rukou, ktorú vedie láskavý pohľad. Osobné sa tu prelína s čriepkami verejného, nikto nie je v súkromí chránený pred samotou, smútkom, ťažobou, ale dá sa s tým žiť, lebo s tým všetci žijeme. A podaktorí o tom aj píšu, napríklad najnovšie už aj Dušo Martinčok. Dobre robí, lebo to robí dobre, čiže – aby sme si rozumeli, ide mu to.

 

MARTINČOK, Dušo. (2022). Niekto sa nájde. Zrejme.

 

Knihu si môžete požičať v knižnici ASPEKTU každý štvrtok od 16.30 do 19.30. Za dar autorovi ďakujeme.

 

 

Ako citovať tento článok:

red. Veselé i boľavé príbehy napísané ľahkou rukou In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 19/10/2022. Získané 18/07/2024 - 05:48. Dostupné na http://aspekt.sk/node/3477