Hana Gregorová v podcaste TV JOJ: Páčilo sa mi, že bola papuľnatá

Rozhovor Júlie Zelenkovej s Janou Cvikovou

Začiatkom roka udelila prezidentka Zuzana Čaputová in memoriam Rad Ľudovíta Štúra II. triedy feministke Hane Gregorovej. V podcaste sa o nej zhovárali redaktorka TV JOJ Júlia Zelenková a aspekťáčka Jana Cviková. Na pretras prišli otázky, čo je Slovenka pri krbe a knihe, ako si pamätáme svoju minulosť a iné. Ako to už býva, niekedy spád rozhovoru predbehne pamäť, a tak J. Cviková opravuje:

"Toto tempo už veru nie je pre moje pamäťové križovatky. Tak sa ospravedlňujem za rôzne nedopovedanosti, určite si prečítajte viac o protifašistickej angažovanosti Hany Gregorovej v antifašistickej čítanke. Opraviť však chcem najmä dva do neba literárnej histórie volajúce omyly:

Meno Medvecká na začiatku podcastu sa mi vynorilo zo životopisu Vansovej, keď som v súvislosti s rodinou Gregorovej chcela pripomenúť meno jej mamy za slobodna, teda Jamnická. Hana Gregorová o nej vo svojich Spomienkach napísala napríklad toto:

- Do tejto rodiny sa vydala Mária Jamnická, dcéra veľkopaludzského evanjelického teológa, učiteľa Juraja Jamnického. Poradili ju vdovcovi až z tretej stolice. (Jeho prvá žena bola chovanica superintendenta Karola Kuzmányho, slávneho dejateľa v slovenskom živote. Ujal sa jej ako siroty. Keď umrela ako celkom mladá, niesol opustený manžel jej stratu veľmi ťažko.) Mladý vdovec počul o Márii Jamnickej toľko dobrého a krásneho, že hoci ju nikdy nevidel, šiel na pytačky. Dievča sa mu mohlo ešte aj nepáčiť, ale všetko sa skončilo ako v rozprávke. (...) - (Hana Gregorová: Slovenka pri knihe. Čítanka)

  Ako to dopadlo, si prečítajte v aspektovskej Čítanke.

- No a F. X. Šaldu sa mi podarilo zameniť za Alberta Pražáka. Nech mi je poľahčujúcou okolnosťou, že toho Gregorová tiež dobre poznala. Práve Šaldove slová tvoria akési motto k druhému dielu románu Čas nezastavíš. Ani v čase prvého vydania koncom 30. rokov už nežil, ale je veľmi pravdepodobné, že ho čítal v rukopise."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vypočujte a pozrite si celý podcast:

 

Nezabudnite si prečítať o antifašistických aktivitách Hany Gregorovej v antifašistickej online čítanke Ružovou na hnedú

A štúdiu Dany Hučkovej o zbierke Ženy v časopise Slovenská literatúra TU.  

Ako citovať tento článok:

red. Hana Gregorová v podcaste TV JOJ: Páčilo sa mi, že bola papuľnatá In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 01/04/2023. Získané 18/07/2024 - 06:08. Dostupné na http://aspekt.sk/node/3511