Volali ju kométa

Ľudmila Pajdušáková – prvá slovenská astronómka

„Tí, ktorí ju poznali, hovoria, že bola živelná až neúprosná, volali ju kométa.“ O kom je reč? O prvej slovenskej astronómke Ľudmile Pajdušákovej, ktorá objavila päť komét. ASPEKT vyberá článok novinárky Miriam Zsilleovej z portálu ženyvmeste.sk.

V rebríčku ženských objaviteliek komét jej podľa skaw.sk piata na svete za Carolyn S. Shoemakerovou (32 komét), Jeanne Muellerovou (15 komét), Eleanor Helinovou (12 komét) a Caroline Herschelovou (6 komét). Pred polstoročím však svojimi piatimi vizuálnymi objavmi útočila na prvé miesto v rebríčku.

V roku 1958 sa stala riaditeľkou Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici. Tí, ktorí ju poznali, hovoria, že bola živelná až neúprosná, volali ju kométa. 'Ako malý chlapec som bol spolu s otcom na jednej z jej mnohých prednášok o astronómii. Jej krásny a oduševnený prednes ma presvedčil, že štúdium astronómie je krásna záležitosť. A práve preto sa doktorka Ľudmila Pajdušáková presadila vo svete, lebo bola pre vec zapálená, veľmi húževnatá a cieľavedomá,' povedal podľa TASR predseda Slovenskej astronomickej spoločnosti Ladislav Hric, ktorého práve Pajdušáková prijímala v roku 1977 do zamestnania.

Ako riaditeľka Astronomického ústavu v Tatranskej Lomnici sa neskôr venovala štúdiu atmosféry Slnka a periodicite slnečnej činnosti. 'To, že bola aktívna aj v politike, jej pomohlo vybaviť veci pre astronómiu, pre jej ústav a rozvoj vedeckej disciplíny na Slovensku. Určite pomohla tomu, aby sa aj u nás rozvíjal výskum astronómie na svetovej úrovni a držali sme krok s Českom. Teraz už krok nedržíme,' dodáva Hric.“

Celý článok si môžete prečítať na: www.zenyvmeste.sk

Ako citovať tento článok:

red. Volali ju kométa In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 09/07/2016. Získané 27/02/2024 - 04:40. Dostupné na http://aspekt.sk/node/2689