Vybieliť vaňu, vyčistiť svedomie
Pozývame na diskusiu k divadelnej inscenácii Pravidla úklidu na multižánrovom festivale ArtWife.
KEDY: piatok 5. augusta o 11.00
KDE: Galerijná záhrada, Liptovský Mikuláš
Šesť populárnych pravidiel upratovania nás vraj môže priviesť k udržateľnému poriadku, inšpiratívnej domácnosti a vôbec k celkovej zmene života. Iné, početnejšie, ale rovnako komerčne založené pravidlá upratovania prezradia, ktorou handrou a akým prostriedkom sa zbavíme neželaných šmúh aj baktérií a dosiahneme uspokojivý poriadok v domácnosti.
Lenže upratovanie ako forma reprodukčnej práce hovorí veľa aj o inom – spoločenskom poriadku. Pretože práca v domácnosti sa považuje za samozrejmú, spoločensky málo hodnotnú a poväčšine neplatenú. No a keď sa komodifikuje, tak ju za symbolickú odmenu a v prekérnych podmienkach vykonávajú väčšinou tie osoby, ktoré nemajú veľmi na výber. Ženy z Ukrajiny tak napríklad pomáhajú „oslobodzovať“ od domácich prác ženy z Česka alebo Slovenska, aby si mohli budovať kariéru. Ženy z Ukrajiny niekedy pomáhajú „oslobodzovať“ ženy z Česka a Slovenska aj od zlého svedomia, pretože ženy z Česka a Slovenska nevedia ženy z Ukrajiny oslobodiť od vojny, zato im však môžu darovať to, čoho sa po veľkom upratovaní zbavili.
Čo teda dynamika reprodukčnej práce hovorí o našom spoločenskom poriadku a ako ho pomáha udržiavať? Ak súhlasíme s Ľubou Kobovou, ktorá v knihe Feministky hovoria o práci (ASPEKT 2015) píše, že „výsledkami práce sme aj my ako subjekty, ktoré v závislosti od práce hodnotia samy seba, ďalších ľudí, skupiny obyvateľov,“ tak kým sa stávame prostredníctvom práce v domácnosti? Môžu bomby zatriasť neotrasiteľným pracovným poriadkom? A kde je v týchto komplikovaných a nerovných vzťahoch miesto pre vzdor, solidaritu, umenie či „sesterstvo“?
O týchto a ďalších otázkach sa budeme rozprávať s Luciou Ferenzovou, režisérkou a spoluautorkou inscenácie Pravidla úklidu, ktorá vychádza z dokumentárnych rozhovorov so ženami pracujúcimi v Česku v tej najhoršie platenej práci, a so sociálnou antropologičkou Petrou Ezzedine, ktorá sa dlhodobo venuje rodovým aspektom migrácie, transnárodnému materstvu či transnárodným sieťam starostlivosti. Diskusiu moderuje Zuzana Maďarová.
Program feministického multižánrového festivalu ArtWife, ktorý každoročne usporiadava kolektív kultúrneho centra Diera do sveta, nájdete TU.
Diskusiu o reprodukčnej práci a rodovom poriadku organizujú Diera do sveta a ASPEKT.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
red. Vybieliť vaňu, vyčistiť svedomie In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 29/07/2022. Získané 12/10/2024 - 19:18. Dostupné na http://aspekt.sk/node/3456