Filmový festival inakosti sa začne 25. októbra

Šiesty ročník Filmového festivalu inakosti (FFi) môžete navštíviť od 25. do 28. októbra v dvoch sálach bratislavského Kina Lumière. Festival tradične prinesie filmy, ktoré sa zaoberajú témou LGBTI menšiny. Okrem filmových noviniek publikum uvidí aj diela zo zlatého fondu queer kinematografie. Popri množstve zahraničných snímok dostane priestor aj slovenská filmová tvorba.

V programe diváčky a diváci nájdu napríklad film o zakázanej láske dvoch mladých žien Circumstance iránsko-americkej režisérky Maryam Keshavarz, ktorý zaznamenal úspech na festivaloch po celom svete. Medzi projekciami bude aj srbský film Parade od režiséra Srdjana Dragojeviča - trpká komédia o prípravách pochodu Pride v Belehrade. „Mnoho ľudí stále veľmi skreslene vníma gejov, lesby či transrodových ľudí. Ak prídu na náš festival, mohli by sa viac dozvedieť o pestrosti sveta neheterosexuálov a o hĺbke ich vzťahov,“ komentovala riaditeľka FFi Zita Hosszúová.

Okrem filmov pripravili organizátori aj viacero sprievodných podujatí. Už v stredu 17. októbra si môže publikum pozrieť inscenáciu Na doraz divadla NoMantinels v bratislavskom Štúdiu 12. Hra o osudoch troch žien, ktoré sa stretnú na psychiatrii, naznačuje, ako rodové stereotypy negatívne zasahujú do života mnohých ľudí. Pre držiteľov festivalovej permanentky je vstup zadarmo. Súčasťou sprievodného programu je aj Noc FFi, ktorá bude v sobotu 27. októbra v KC Dunaj. Odštartuje o 18.00 diskusiou o  emancipácii homosexuálov v moderných českých dejinách, neskôr ju vystriedajú filmové projekcie a o polnoci začnú hrať dídžeji queer párty Tepláreň.

Prehliadku teplej kinematografie podporujú patróni festivalu Zuzana Kronerová a Richard Stanke. „Väčšina spoločnosti vníma, že homosexuál nosí ružové šaty. Gej klišé sú veľmi silné. A to je vec, proti ktorej treba bojovať aj po tých rokoch. Neustále ma zaráža, ako hlboko sú v ľuďoch zakorenené predsudky a že akúkoľvek odlišnosť od masy vnímajú ako ohrozenie,“ vysvetlil herec Richard Stanke, prečo podporuje festival. Záštitu nad festivalom prebral primátor mesta Bratislava Milan Ftáčnik. Predpredaj lístkov na FFi sa začne 10. októbra v Kine Lumière a vo festivalovom Dejavu bare.

Viac o Filmovom festivale inakosti nájdete na: ffi.sk

Roman Samotný
PR manažér
Filmový festival inakosti

Ako citovať tento článok:

red. Filmový festival inakosti sa začne 25. októbra In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 10/10/2012. Získané 28/01/2021 - 03:31. Dostupné na http://aspekt.sk/node/984