Proti úplnému zákazu interrupcií v Poľsku

Solidaritu so ženami v Poľsku, ktoré čelia ďalším snahám o obmedzovanie ich ľudských práv, prejavujú ľudia v rôznych krajinách. Pridajte sa aj vy a príďte podporiť protest proti úplnému zákazu interrupcií v Poľsku.

KEDY: utorok 12. apríla 2016 o 17.30

KDE: pred budovou Poľského inštitútu, Nám. SNP 27, Bratislava

Poľsko má už v súčasnosti jeden z najprísnejších interrupčných zákonov v Európskej únii. Interrupciu môžu ženy podstúpiť iba vo výnimočných prípadoch: ak je ohrozené zdravie alebo život ženy, ak existuje vysoká pravdepodobnosť poškodenia plodu alebo ak tehotenstvo vzniklo v dôsledku kriminálneho činu. V súčasnosti sa opäť mobilizujú ultrakonzervatívne skupiny a zbierajú podpisy na podporu zákona o úplnom zákaze interrupcií. Vyzerá to, že majú politickú podporu, pretože návrh verejne podporila aj premiérka a predstaviteľka vládnej strany Prawo i Sprawiedliwość (Právo a spravodlivosť).

Iniciatíva, sprevádzaná pastierskym listom, vyvolala veľké protesty. Na znak odporu ženy aj muži opúšťali počas omše kostoly. V rôznych mestách sa konajú verejné zhromaždenia, najväčšie sa konalo v sobotu 9. apríla pred parlamentom vo Varšave. Vznikli rôzne petície a online iniciatívy, ktoré sa šíria na sociálnych sieťach. V rámci iniciatívy TRUDNY OKRES dla rządu (Ťažká perióda pre vládu) reagujú ženy na „záujem“ politických predstaviteľov a predstaviteliek o ich maternice tak, že im posielajú detailné informácie o svojom menštruačnom cykle. „Poľská vláda chce kontrolovať naše maternice, vaječníky a tehotenstvá. No nie je to od nich milé, že sa tak starajú? Uľahčime im to – informujme premiérku Beatu Szydło o podrobnostiach našich cyklov,“ uvádza facebooková stránka iniciatívy.

Protesty podporila aj verejnosť v Českej republike, Anglicku či vo Francúzsku, kde sa rozšírila kampaň „Solidarita s poľskými ženami“. Pridať sa môžete aj vy podpisom petície, poslaním listu o aktuálnom stave vašej maternice alebo účasťou na verejnom zhromaždení.

Ako citovať tento článok:

red. Proti úplnému zákazu interrupcií v Poľsku In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 11/04/2016. Získané 26/07/2020 - 08:59. Dostupné na http://aspekt.sk/node/2629