Utrpenie starého kocúra

4,13 €
Mor(t)alitka

Mierne detektívna novela o zákulisí literárneho sveta s jeho snobizmom a egocentrizmom, predovšetkým však o schopnosti slova – aj toho literárneho - ubližovať. Ak sa v literatúre stáva zo znásilnenia verejná vec „duchovnej kultúry“, nemusí to vždy zostať bez následkov. Kniha vychádza v druhom, upravenom vydaní.
 

 

Objednajte si e-knihu a hneď môžete začať čítať.

1233

Realizované s finančnou podporou Združenia INDEX.

„Vraj. Nič neviem.“
„Čo mám napísať do bulletinu? Režisér hľadá autora? Šesť postáv čaká na včerajší deň? Keby bol regulárne mŕtvy, môžeme mu vystrojiť panychídu a urobiť z neho klasika. Keby bol živý, mohli by sme mu na premiére zavesiť veniec na krk. A takto? Čo mám povedať na premiére? Stratila sa nám mŕtvola autora, prepáčte?“
„Možno sa dovtedy nájde.“
„Neviem, či sa mám na to tešiť, alebo sa toho báť.“

Keď sa na javisku vystriedalo sedem múz nezvestného majstra, moderátorka v čiernom pozvala na pódium herečku, ktorá mala prečítať úryvok z posledného majstrovho románu. Kým sa korpuletná herečka s rozmazaným mejkapom vyštverala na pódium, z hľadiska vybehla ďalšia múza. Po tvári jej tiekli slzy, dlhé čierne vlasy mala rozpustené. Postavila sa doprostred a začala čítať svoje básne na počesť majstra. Ľudia sa začali pomaly rozchádzať. Zuzana si to vychutnávala. Génius umlčaný bozkami a slzami svojich múz.

VILIAM Starý kocúr, ale milý. Rád pradie v jej náručí. Je spisovateľ, a slávny.
BEÁTA Skončilo sa to tým, že mu neodolala a on neodolal jej.
PETER Pohreby sú strašné, ale Peter by si teraz jeden celkom konkrétny veľmi želal.
ZUZANA Keď ešte mohla chodiť, rada behala po schodoch, hore aj dolu.

Number of pages: 
122
ISBN číslo: 
978-80-85549-97-3 (2012)
Common Price: 
5.50 €
Price in ASPEKT: 
4.13 €