FOTO: Spisovateľka Irena Brežná predstavila knihu Postrehy emigrantky

Pri príležitosti vydania svojej novej knihy Postrehy emigrantky (ASPEKT) navštívila švajčiarsko-slovenská spisovateľka Irena Brežná viacero miest na Slovensku a v Českej republike. Predstavila neobyčajný výber z esejí, próz a reportáží, ktoré vznikali v rokoch 1981 až 2017.

Postrehy emigrantky prinášajú rozmanité témy prepojené premýšľavo esejistickým, hravo poetickým a zároveň reportážne konkrétnym uvažovaním o zneužívaní, ale aj o (sveto)občianskom využívaní moci, o strachu z inakosti a vytváraní spoločenstva, o lžiach a ideáloch, o odstupe a blízkosti, o spolužití či jednoducho o jedinečnosti života – v Československu, Rusku, Guinei, Čečensku, vo Švajčiarsku, na Slovensku... „Písanie spisovateľky a novinárky Ireny Brežnej formovala zlomová skúsenosť emigrácie v roku 1968. Vynútená aj zvolená viacdomosť sa pre ňu stala zdrojom nevšedných postrehov o spoločnosti na Východe i Západe,“ napísala o tvorbe Ireny Brežnej literárna vedkyňa, prekladateľka a zostavovateľka knihy Jana Cviková.

Irena Brežná predstavila knihu Postrehy emigrantky: apríl 2018, Univerzitná knižnica v Bratislave

Foto: Lucia Kupcová

 

Irena Brežná na podujatí Odkrývanie v Banskej Bystrici: jún 2018


Foto: Eva Rácová

 

Irena Brežná na vernisáži výstavy Druhý život fotografky Iren Stehli: jún 2018, Brno

Foto: Dům umění města Brna

 

Irena Brežná v letnej čitárni U červeného raka: jún 2018

Foto: Hana Fábry

 

Knihu Postrehy emigrantky si môžete objednať TU.

Našu prácu – napríklad aj vydávanie nových kníh a organizovanie podujatí – môžete podporiť kúpou ďalších titulov Knižnej edície ASPEKT.
 

1687

 

Podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umneia.

Príloha: 
Príloha: 
Ako citovať tento článok:

red. FOTO: Spisovateľka Irena Brežná predstavila knihu Postrehy emigrantky In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 30/06/2018. Získané 18/07/2024 - 06:14. Dostupné na http://aspekt.sk/node/2973