Archívna stránka ASPEKTU
Prístup na archívnu stránku ASPEKTU v súčasnosti z technických príčin nefunguje. Na odstraňovaní chyby pracujeme. Ďakujeme za porozumenie. Aspekťáčky.

We were on the run, but we were welcomed
Slovak-Swiss writer Irena Brežná was forced to emigrate but found a way to fill her life with meaning in a foreign land. Read her interview with Michaela Terenzani published by the Slovak Spectator.

Irena Brežná v relácii Večera s Havranom
O roku 1968, Pražskej jari, okupácii Československa a následnej normalizácii diskutovali v relácii Večera s Havranom spisovateľka Irena Brežná, režisér Dušan Trančík a novinár Juraj Alner. Irena Brežná hovorila aj o tom, ako v roku 1968 emigrovala s rodičmi do Švajčiarska, ako privykala novej krajine a aké rôzne životné stratégie volili ľudia v emigrácii. Reláciu si môžete pozrieť v online archíve.

Otváracie hodiny knižnice v novom školskom roku
Knižnica ASPEKTU bude od septembra 2018 otvorená každý štvrtok od 16.30 do 19.00.

Jaroslava Blažková: Svadba v Káne Galilejskej
V roku 1968 emigrovala do Kanady spisovateľka Jaroslava Blažková (1933 - 2017). Vstúpila do literatúry na začiatku 60. rokov, stala sa jednou z najznámejších slovenských spisovateliek, ale po emigrácii sa ako autorka odmlčala a mlčali o nej aj učebnice. Na Slovensko sa po roku 1989 literárne vrátila vďaka vydavateľstvám ASPEKT a Q111. Čítali ste už jej knihu Svadba v Káne Galilejskej?

Libuše Moníková: Ujma
Spisovateľka Libuše Moníková po okupácii v roku 1968 opustila Československo a emigrovala do Nemecka. Jej dielo si pripomíname v rámci projektu 
Ľudské tváre roku 1968 v knihách ASPEKTU". Predčasne zosnulá autorka bola jednou z najvýznamnejších spisovateliek píšucich po nemecky.