AspektIN

Alexandra Salmela: 56, či? Čítačkové turné v 7 slovenských mestách

Spisovateľka a prekladateľka Alexandra Salmela vystúpi v júni a v júli na 8 podujatiach v 7 slovenských mestách so svojou novou knihou 56, či?, ktorú sama preložila z fínčiny.

 

„Pamätám si MDŽ ako sviatok mužov“ alebo Ako oslobodiť MDŽ od sexizmu

Na oslobodzovaní MDŽ od sexizmu pracujeme aj vtedy, keď sme súčasťou odborov, kričíme na protestoch či sa ohradíme voči urážlivému vtipu.

Text je súčasťou semestrálneho projektu autorky v rámci dvojročného doplnkového štúdia fotografie v Ateliéri fotografia a kritická prax na Katedre fotografie a nových médií na VŠVU.

 

Uvedenie knihy Alexandry Salmela: 56, či?

Pozývame aj na diskusiu s autorkou
Príďte sa s autorkou pozhovárať napríklad o tom, prečo 56, odkiaľ vzala toľko ženských mien alebo čím sa líši autorský preklad od tvorby originálu... Novú knihu Knižnej edície ASPEKT predstavia autorka aj prekladateľka Alexandra Salmela a editorka Jana Cviková. Vo štvrtok 27. júna o 18.00 hod. v kníhkupectve Artforum na Kozej 20 v Bratislave.

Voláme po prepustení rukojemníkov, prímerí a spravodlivom mieri pre všetkých ľudí Izraela a Palestíny

Príhovor Michala Liptáka na pochode za solidaritu s Palestínou

Nežijeme však v normálnom svete. Žijeme vo svete, kde medzinárodné právo zaväzuje len niektorých, ale iní majú povolenú neobmedzenú brutalitu. Žijeme vo svete, kde sa smúti len za niektorými obeťami a ostatné sú štatistiky. Ako predvčerom napísal izraelský akademik a odborník na Blízky východ Ori Goldberg, genocída sa rodí zo systematickej dehumanizácie a nezáujmu. Len menšina v skutočnosti túži po vyvraždení Palestínčanov. Väčšine je to len jedno. Nevníma ich ako ľudí, nesmúti, mykne plecami, aj tak sú všetci len „ľudské štíty“.

O emigrácii, ľudských právach a literatúre: diskusia s Irenou Brežnou a Júliou Sherwood

ASPEKT ide na BRaK 2024

Spisovateľka Irena Brežná píšuca v nemčine a prekladateľka do angličtiny Júlia Sherwood (rod. Kalinová) sú v našom literárnom svete dobre známe. Menej známe je, že ich spájajú rôzne podoby emigrácie z pookupačného Československa, literárna tvorba v takto získaných jazykoch, skúsenosti s tlmočením aj obhajobou ľudských práv. V 80. rokoch dokonca obe pôsobili v Amnesty International – Brežná vo Švajčiarsku, Sherwood vo Veľkej Británii.  Zvedavé otázky bude klásť Jana Cviková a vy. V sobotu 1. júna o 16.00 na nádvorí Galérie mesta Bratislavy (Mirbachov palác).

„Ako sme žili v rokoch normalizácie“ – príspevok k herstory?

ASPEKT ide na BRaK 2024

Ako „skupinový portrét a zároveň čiastkový obraz doby“ označila sociologička Oľga Gyárfášová výsledok svojich rozhovorov s desiatimi ženami, ktoré boli rovnako ako ona v rokoch normalizácie súčasťou neformálneho spoločenstva vzdoru v Bratislave. Na diskusiu o knihe prijali okrem autorky pozvanie aj dve respondentky, ktoré už od druhej polovice 70. rokov žijú v emigrácii: Marta Botta, sociálna vedkyňa z Austrálie, a Júlia Sherwood, rod. Kalinová, prekladateľka a propagátorka slovenskej literatúry z Veľkej Británie. Moderuje historička Agáta Šústová Drelová. V nedeľu 2. júna o 13.00 na nádvorí Galérie mesta Bratislavy (Mirbachov palác).

 

Podujatia ASPEKTU na Bratislavskom knižnom festivale

ASPEKT ide na BRaK 2024

Pozývame na dve aspektovské podujatia, ktoré sa konajú v rámci Bratislavského knižného festivalu BRaK. O emigrácii, ľudských právach a literatúre budú s Janou Cvikovou diskutovať Irena Brežná a Júlia Sherwood. O knihe Ako sme žili v rokoch normalizácie sa porozprávajú Oľga Gyárfášová, Marta Botta a Júlia Sherwood, moderuje Agáta Šústová Drelová. Tešíme sa na vás v prvý júnový víkend na nádvorí Mirbachovho paláca v Bratislave.

 

Aspektovské knihy nájdete na BRaKU

ASPEKT ide na BRaK 2024

Aj tento rok ideme na Bratislavský knižný festival BRaK. Príďte do nášho feministického stánku. Nájdete tu parádne knihy, príjemnú spoločnosť a podvratné debaty.

ASPEKT nosí dúhovú stužku

Všeličo v ASPEKTE je dúhové po celý rok. Ale 17. mája na Medzinárodný deň boja proti homo, bi, trans a intersexfóbii (IDAHOBIT) nosíme dúhové stužky. Prečo?

Ako sme žili v rokoch normalizácie v pezinskej radnici

Srdečne pozývame na stretnutie s Oľgou Gyárfášovou, autorkou novej knihy z ASPEKTU. V pondelok 15. 4. o 19.00 hod. v Pezinku. Podujatie v rámci cyklu Literatúra v radnici moderuje Veronika Šikulová.

 

Syndicate content