S Irenou Brežnou o jazykoch, ich ľuďoch a o aktuálnych udalostiach

Čítanie a diskusia

KEDY: utorok 4. októbra 2022, 18.00

KDE: Rómerov dom, Zámočnícka 10, Bratislava

 

„Jazyky sú bytosti. Žijú medzi nami, flákajú sa alebo zvŕtajú, hrmocú, zadŕhajú sa, švitoria.
Jazyky živíme a šatíme, takže sú nasýtené alebo obnosené, podvyživené či elegantné.“

Napísala Irena Brežná v románe Nevďačná cudzin(k)a

Jazyky nie sú u nej len nástrojom, ale aj predmetom písania. Rovnaký dôraz na jazykové stvárnenie kladie v literatúre i publicistike. Rôzne jazyky dokážu rôzne veci. Pomáhajú približovať i získavať odstup. Vyvolávajú pocit domova i cudzoty. Reflektujú i empaticky upozorňujú. Akú úlohu zohrali pre autorku jazyky, ich ľudia a ako to súvisí s aktuálnymi udalosťami, sa dozvieme na stretnutí.

Moderuje Jana Cviková.

    

Pribinov kríž II. triedy pre Irenu Brežnú.

Švajčiarsko-slovenská spisovateľka Irena Brežná píše najmä v nemčine, no v poslednom čase sa v publicistike vracia aj k svojmu materskému jazyku – k slovenčine. Po okupácii Československa v auguste 1968 sa nedobrovoľne ocitla v emigrácii. Žije v Bazileji. V nemčine jej vyšlo desať kníh, v slovenskom preklade Psoriáza, moja láska, Tekutý fetišNa slepačích krídlachNevďačná cudzin(k)aVlčice zo Sernovodska (Zápisky z rusko-čečenskej vojny)Postrehy emigrantky. Za svoje texty dostala viacero ocenení, minulý rok jej nemecké PEN centrum udelilo Cenu Hermanna Kestena pre osobnosti, ktoré verejne vystupujú proti nespravodlivosti a perzekúciám.

Jej romány, eseje a reportáže vyšli okrem slovenčiny v prekladoch do češtiny, francúzštiny, macedónčiny, maďarčiny, ruštiny, angličtiny... Cez víkend prezentuje vydavateľstvo Womanpress na knižnom festivale v Budapešti maďarský preklad románu Ireny Brežnej Na slepačích krídlach (preložila Vályi Horváth Erika) za prítomnosti autorky, ktorá sa o prekladový osud svojich textov živo zaujíma.  

Prečítajte si najnovší rozhovor s Irenou Brežnou pre podcast aktuality.sk Rusi sa nepoučia. Dostojevskij nechcel pre svet právny štát, ale ruské pravoslávie

 

2016

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

2017

V spolupráci s literarnyklub.sk.

 

Ako citovať tento článok:

red. S Irenou Brežnou o jazykoch, ich ľuďoch a o aktuálnych udalostiach In ASPEKTin - feministický webzin. ISSN 1225-8982. Uverejnené 29/09/2022. Získané 18/07/2024 - 07:30. Dostupné na http://aspekt.sk/node/3471